130-oji TOK sesija Limoje (Peru)

Rugsėjo 13 dieną Limoje (Peru) vyko Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) 130-oji sesija, kurioje dalyvavo ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė. Jos metu priimtas istorinis sprendimas – paskelbtos iškart dviejų vasaros olimpinių žaidynių sostinės. 2024 m. olimpinės žaidynės vyks Paryžiuje, o 2028 m. – Los Andžele.

TOK prezidentas Thomas Bachas

„Sunku net įsivaizduoti geresnį sprendimą – viso pasaulio atletai dėl olimpinių žaidynių galės jaustis stabiliai artimiausius 11 metų. Tai du puikūs miestai, dvi didžios šalys su gilia olimpine istorija. Abu miestai su dideliu entuziazmu laukia žaidynių ir spinduliuoja olimpinę dvasią“, – kalbėjo TOK prezidentas Thomas Bachas.

Nuotrauka GamesBids

Paryžiaus ir Los Andželo paraiškų vadovai ant scenos prisidėjo prie TOK prezidento Thomo Bacho ir apsikabino, kai TOK paskelbė sprendimą, pažymėjęs, kad iš jo išlošia visi.
„Tai stebuklinga, unikali pergalė, – vėliau sakė vienas Paryžiaus delegacijos vadovų Tony Estanguet. – Jaučiu tokią emociją, kokią savo gyvenime esu jutęs retai.“ Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas šį sprendimą pavadino „Prancūzijos pergale“ ir sakė, kad olimpinės žaidynės yra „nuostabi galimybė“ šaliai.
Los Andželo delegacija taip pat džiūgavo. „Tai jaudina, liejosi emocijos, buvo kankinama ir įdomu. Didelės nežinios nebuvo, bet tai buvo labai ypatinga diena“, – naujienų agentūrai AFP sakė paraiškos vadovas Casey Wassermanas.
Balsavimas buvo paskutinis veiksmas kampanijoje, kuri įprasta intriga nepasižymėjo nuo liepos, kai Paryžius ir Los Andželas, paskatinti TOK, sutiko pretenduoti į 2024 ir 2028 olimpinių žaidynių šeimininkus.
Paryžiaus 2024-ųjų olimpinių žaidynių pareigūnai džiaugėsi pergale po trijų ankstesnių nesėkmingų bandymų laimėti teisę rengti 1992, 2008 ir 2012 metų olimpines žaidynes.
2024-ųjų žaidynės bus jau trečia Paryžiaus olimpiada ir ji įvyks praėjus lygiai 100 metų po anksčiau vykusių olimpinių žaidynių Prancūzijos sostinėje. „Didelė laimė po 100 metų sugrąžinti žaidynes į Paryžių“, – sakė Paryžiaus merė Anne Hidalgo.
Los Andželo 2028-ųjų olimpinių žaidynių pareigūnai taip pat reiškė pasitenkinimą žaidynių sugrįžimu į JAV teritoriją. 2028-ųjų olimpinės žaidynės bus pirmos Jungtinėse Valstijose nuo chaotiškų 1996 metų žaidynių Atlantoje.
Tai taip pat bus trečias kartas, kai olimpinės žaidynės vyks Los Andžele, kuris sėkmingas žaidynes surengė 1932 ir 1984 metais.

130-oji TOK sesija Limoje (Peru) / nuotraukos LTOK

Anksčiau be šių miestų surengti 2024 m. žaidynes pretendavo Hamburgas (Vokietija), Budapeštas (Vengrija) ir Roma (Italija) – galiausiai kovoje liko tik Los Andželas ir Paryžius.
2020 metais vasaros olimpinės žaidynės vyks Tokijuje (Japonija).

Šaltinis: olympic.org / lima2017.net / gamesbids.com / LTOK.lt / 15min.lt / delfi.lt / lrytas.lt / independent.co.uk / aipsmedia.com / reuters.com / france24.com / washingtonpost.com / euronews.com / olympicchannel.com
Koregavo ir papildė Saulius Strazdas