TOK prezidentas Thomas Bachas

Spalio 9 dieną Vilniuje, Valdovų rūmuose, vyko iškilminga vakarienė, skirta paminėti Lietuvos dalyvavimo pirmosiose po Nepriklausomybės atkūrimo Olimpinėse žaidynėse 25-ių metų sukaktį.

Iškilmingos vakarienės dalyviai

Lygiai prieš ketvirtį amžiaus Lietuvos sportininkai pirmą kartą po tautinio olimpinio komiteto atkūrimo pasirodė Albervilio žiemos ir Barselonos vasaros olimpinėse žaidynėse ir iškovojo pirmuosius žaidynių medalius. Susirinkusiems svečiams sveikinimo žodį tarė Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

LR Ministras pirmininkas S. Skvernelis

Į Vilnių atvykęs olimpinis čempionas ir Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Thomas Bachas pagerbė Barselonos žaidynių medalininkus ir prizininkus. Drauge su Prezidentu Valdu Adamkumi ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidente Daina Gudzinevičiūtė jis įteikė LTOK apdovanojimus Lietuvos olimpiečiams ir jų treneriams.

Iš kairės – Prezidentas V. Adamkus, LTOK prezidentė D. Gudzinevičiutė, TOK prezidentas Th. Bachas

„Barselonos olimpinės žaidynės buvo labai ypatingos – jose ne tik pirmą kartą kaip nepriklausomos šalys pasirodė Lietuva, Latvija ir Estija, bet ir 28 metus dėl apartheido politikos nedalyvavusiai Pietų Afrikos Respublikai leista vėl varžytis. Man, kaip vokiečiui, šios žaidynės taip pat buvo išskirtinės – Vokietija vėl dalyvavo kaip vieninga valstybė po šalies susivienijimo. Nelsonas Mandela yra sakęs, kad sportas turi galią pakeisti pasaulį. Barselonos olimpinės žaidynės yra puikus to pavyzdys“, – kalbėjo TOK prezidentas Thomas Bachas.

S. Skvernelis, D. Gudzinevičiūtė, Th. Bachas – Th. Bachui įteiktas LTOK apdovanojimas

Priimdamas jam įteiktą aukščiausią LTOK apdovanojimą – Garbės ženklą, TOK prezidentas pabrėžė, kad šis įvertinimas yra skirtas ne tik jam, bet ir dvejiems prieš jį TOK vadovavusiems ir aktyviai su LTOK bendradarbiavusiems prezidentams – Chuanui Antonijui Samarančui ir Žakui Rogui.
Pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos olimpinis čempionas disko metikas Romas Ubartas, atsiimdamas apdovanojimą, neslėpė jaudulio.

TOK prezidentas Th. Bachas įteikia apdovanojimą pirmajam nepriklausomos Lietuvos olimpiniam čempionui R. Ubartui

„Barselonos olimpinės žaidynės man yra nepamirštamos, juk pirmą kartą atstovavome nepriklausomai Lietuvai. Tik ką įvykusi olimpinio medalio teikimo ceremonija mane sujaudino ir priminė tas akimirkas prieš dvidešimt penkerius metus. Tai ­- nepamirštama.

Pirmasis nepriklausomos Lietuvos olimpinis čempionas R. Ubartas

Garbės ir atsakomybės jausmas užplūsta kylant Lietuvos trispalvei. Esu dėkingas visiems, kurie padėjo pasiruošti ir išvykti į olimpines žaidynes. Esu dėkingas savo šviesios atminties treneriui Vytautui Jarui. Jis manimi visada tikėjo”, – sakė R. Ubartas.

TOK prezidentas Th. Bachas ir V. Garastas

Apdovanojimai įteikti ir legendinei bronzinei Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei, vadovaujamai vyriausiojo trenerio Vlado Garasto. Taip pat pagerbtas ir Barselonos žaidynių 5 vietos laimėtojas boksininkas Gitas Juškevičius bei Lietuvos bokso rinktinės treneris Nikolajus Jerofejevas.

Prezidentas V. Adamkus ir boksininkas G. Juškevičius

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė dėkojo gausiai susirinkusiems svečiams ir prezidentui Th. Bachui už parodytą dėmesį ir paramą.

LTOK prezidentė D. Gudzinevičiutė

„Esu tikra, kad kiekvienas žmogus Lietuvoje atsimena tą vienybės jausmą, kai matėme savo olimpiečius Albervilyje ir jaudinančius momentus stebint krepšinio varžybas ir džiaugsmą laimėjus bronzą. Esu tikra, kad kiekvienas iš jų atsimena tą pasididžiavimo jausmą, kai Romas Ubartas laimėjo auksą ir mes klausėmės Lietuvos himno pirmą kartą skambėjusio olimpiniame stadione. Mes tęsiame šias tradicijas, bet jie buvo pirmieji”.

Barselonos olimpinių žaidynių 25 metų sukakties minėjimas – apdovanojami olimpiečiai / nuotrauka 15min.

Barselonos olimpinių žaidynių 25 metų sukakties minėjimas / nuotrauka 15min.

Parengta pagal ltok.lt / 15min. / lrytas.lt / bns.lt / delfi.lt / kauno.diena.lt / republika.lt / tv3.lt / lrt.lt / lzinio.lt / olympic.org
Papildė Saulius Strazdas