Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Thomas Bachas

Lietuva sulaukė labai garbingo asmens. Į šalį atvyko Tarptautinio olimpinio komiteto (ang. IOC) prezidentas Thomas Bachas.
Šaudymo olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė prie Lietuvos tautinio olimpinio komiteto vairo stojo 2012-aisiais, o IOC prezidento rinkimus 2013 m. laimėjo fechtavimo olimpinis čempionas Th.Bachas. „Jis yra malonus, modernus, labai žemiškas. Ir labai svarbu – buvęs sportininkas. Žmonės, ragavę didžiojo sporto, visai kitaip regi sporto specifiką“, – kalbėjo D. Gudzinevičiūtė.

Įsiminė šiltas bendravimas

Pirmą sykį Th. Bachas Lietuvoje lankėsi 2003-iųjų vasarą. Tuomet TOK viceprezidentui aukščiausią LTOK apdovanojimą – Olimpinę žvaigždę įteikė buvęs LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas.

LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas (nuo 2012 m. LTOK garbės prezidentas)

Savo ruožtu Th. Bachas TOK vardu drauge su Vokietijos koncerno „Daimler Chrysler“ atstovais LTOK padovanojo modernų mikroautobusą „Mercedes-Benz“. „Labai maloniai bendravome. Liepos 6-ąją, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną aplankėme Prezidentūrą, pristačiau jį Lietuvos vadovams. Pažinodamas Th. Bachą kaip žmogų galiu pasakyti, kad nuo to laiko jis nėra pasikeitęs. Ne visiems tai pavyksta tapus aukšto rango vadovu, tačiau Th.Bachas neturi vaidybos, yra koks yra, – sakė A. Poviliūnas, kuris LTOK vadovavo nuo 1988-ųjų iki 2012-ųjų. – Neabejotinai, Th. Bachas yra vienas iš žinomiausių IOC lyderių per visą istoriją. Betarpiškas, labai komunikabilus, draugiškas. Randa bendrą kalbą ir su visų didžiausių valstybių vadovais, ir su sportininkais.

Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Thomas Bachas su jaunaisiais sportininkais

Jis yra atviras.“ Buvęs LTOK prezidentas pridūrė: „Th. Bachas yra teisės mokslų daktaras. Išsilavinimas padeda jam visose situacijose išlikti puikiu vadovu“.

Pergyveno dėl lietuvių žaidimo

Th. Bachui gerai žinomi didžiausi Lietuvos sporto pasiekimai – ypač krepšinio. Pernai per Rio de Žaneiro olimpines žaidynes jis stebėjo ketvirtfinalio mačą tarp Lietuvos ir Austriaijos kartu su FIBA generaliniu sekretoriumi Patricku Baumannu. Pasak liudininkų, vokietis neslėpė savo išgyvenimų, kad lietuviams baisiai nesisekė ir jie pralaimėjo.

Kelias į olimpą prasidėjo rūsyje

1976-ųjų Monrealio olimpinis fechtavimo čempionas, garsėjęs tiksliais rapyros dūriais Th. Bachas naują karjieros viršūnę pasiekė būdamas 59-erių. Vokietis 2013 metais tapo devintuoju TOK prezidentu. O jo kelias į olimpą prasidėjo sporto salės rūsyje Bavarijoje. 1953-iaisiais Viurcburge audinių pirklio šeimoje gimęs Th. Bachas netrukus pradėjo lankyti fechtavimo treniruotes gretimame Tauberbišofsheimo mieste. Buvęs kirpėjas Emilis Beckas miesto sporto salės rūsyje įkūrė fechtavimosi centrą, kuris vėliau išgarsėjo visame šios sporto šakos pasaulyje. 1988-ųjų olimpinėse žaidynėse Seule net trys „Tauber“ auklėtinės (Anja Fichtel, Sabine Bau, Zita Funkenhauser) kartu užlipo ant pakylos pasipuošusios aukso medaliais. Šiame legendiniame rūsyje treniravosi ir Th.Bachas, kai 20-metis pirmąsyk buvo pakviestas į Vokietijos rinktinę.

 

Tapo olimpiniu čempionu

1976 m. Monrealio olimpinėse žaidynėse Th. Bacho kova

Po dvejų metų jis buvo įtrauktas į rinktinę dalyvauti 1976-ųjų olimpinėse žaidynėse Monrealyje. Vokietijos fechtavimo sportas tuo metu išgyveno ne geriausius laikus. Prieš ketverius metus per Miuncheno olimpines žaidynes namuose vokiečiai liko „tuščiomis“, todėl nusprendė iš esmės atnaujinti komandos sudėtį. Nors Monrealyje per asmenines varžybas nė vienas vokietis vėl neprasimušė į geriausių aštuonetą, komandų varžybose šios šalies rinktinė sensacingai užlipo ant aukščiausio garbės pakylos laiptelio.

Vokietijos rinktinė iškovojo aukso medalius (Th. Bachas viduryje)

Miniatiūrinis, bet kresnas 171 cm ūgio ir 65 kg svorio vokietis fechtavimo takelyje išsiskyrė sumaniais dūriais, o dar labiau – akiniais ir vešliais ūsais. Jau kitais metais po netikėto olimpinio triumfo Th. Bachas papildė trofėjų kolekciją, su savo komandos draugais tapdamas ir pasaulio čempionu.

Th. Bachas

Palaikė Maskvos žaidynes

Fechtavimas tais laikais nebuvo profesionalus sportas, todėl Th. Bachas mokslų neapleido ir universitete tęsė teisės studijas. Vokietis pamažu kaupėsi kitam gyvenimo etapui, kuris prasidėjo nelauktai anksti. 1980-aisiais jis su komandos draugais ruošėsi ginti olimpinių čempionų titulą, kai Vokietija prisijungė prie JAV boikotuodama Maskvos olimpines žaidynes.
Th. Bachas tapo pagrindiniu atstovu tų Vokietijos atletų, kurie įnirtingai priešinosi olimpinių žaidynių boikotui. Olimpinis čempionas aktyviai dalyvavo viešose diskusijose gindamas žaidynes nuo politikos, bet jam tąkart nepavyko laimėti. Nusivylęs, kad nepasiekė tikslo, Th. Bachas 1980 metų spalį nusprendė nutraukti savo sportininko karjerą sulaukęs vos 27 metų.

Patiko įtakingam katalonui

Tačiau aistringas jauno vokiečio kalbas išgirdo tie, kuriems rūpėjo tolesnis olimpinio judėjimo likimas. Buvęs Ispanijos ambasadorius Sovietų Sąjungoje Juanas Antonio Samaranchas įsiminė vaikiną, išdrįsusį mesti pirštinę net savo šalies vyriausybei. Kai 1980-ųjų vasarą naujuoju IOC prezidentu išrinktas katalonas nusprendė sukurti atletų komisiją, jis pirmiausia paprašė surasti Th. Bacho telefoną.

Juanas Antonio Samaranchas ir Thomas Bachas

Nuo pat pirmojo naujosios IOC komisijos susirinkimo per 1981-ųjų kongresą Baden Badene jaunasis vokietis tapo neoficialiu jos lyderiu.

Dirbo „Adidas“ advokatu

Antroji jo karjera prasidėjo ir strimgalviais šovė į viršų. Baigęs studijas kartu su dviem kolegomis Th. Bachas įkūrė verslo advokatų kontorą, kuri taip pat netrukus sulaukė sėkmės. Jis ilgą laiką buvo „Adidas“ bendrovės advokatas ir pasitraukė tik po to, kai 1987-aisiais mirė legendinis šios bendrovės įkūrėjas Horstas Dassleris. J. A. Samarancho globojamas vokietis TOK hierarchijos laiptais kilo dar sparčiau. 1991-aisiais Th. Bachas tapo TOK nariu. Sulaukęs vos 37-erių vokietis buvo vienas jauniausių TOK narių per visą istoriją, savo amžiumi lenkdamas tik Monako princą Albert’ą. „Priimdami į savo gretas buvusį fechtavimo olimpinį čempioną iš Vokietijos TOK nariai tikriausiai jau surado savo prezidentą trečiajam tūkstantmečiui“, – dar 1991-ųjų birželio 19-ąją „L’Equipe“ pranašiškai paskelbė olimpinio judėjimo analitikas Michelis Clare’as, kai Th. Bachas tapo TOK nariu.

Pildosi ir kita pranašystė

TOK prezidentas Thomas Bachas

Vokietis sėkmingai tęsė advokato karjerą ir 1996-aisiais tapo TOK vykdomojo komiteto nariu, o 2000 m. buvo išrinktas į TOK viceprezidento postą, jame liko ir po 2006 m. bei 2010 meų rinkimų. Th. Bachas taip pat vadovavo Vokietijos olimpiniam komitetui ir įtakingai TOK teisės komisijai. Lozanoje vokietis tapo tiesiog nepakeičiamas, tad niekas nenustebo, kai 2012-ųjų gegužę jis pranešė apie ketinimus dalyvauti TOK prezidento rinkimuose. „Į pasaulio sporto lyderių gretas atėjo retos kokybės asmenybė. Ji geriausiai simbolizuoja olimpinio judėjimo evoliuciją“, – dar prieš keliolika metų Th. Bachu žavėjosi M. Clare’as.

TOK prezidentas Thomas Bachas

Parengta pagal lrytas.lt
Koregavo ir papildė Saulius Strazdas