Wbur.org nuotr. / Katherine Switzer 1967 m.

Pasakymai, kad “moterys negimusios bėgioti” yra neadekvatus ir prieštaraujantys natūraliems evoliucijos dėsniams. Šiandien jos ne tik dalyvauja maratonuose, bet ir lenkia daugelį vyrų.
Taip, dar tais laikais (1967 m.), kai bėgo tik vyrai, viena moteris išdrįso stoti prie maratono starto linijos. Ir ne bet kur, o Bostone. Tą dieną dvidešimtmetė žurnalistiką studijuojanti Kathrine Switzer oficialiai tapo pirmaja moterimi, bėgančia maratoną. „Taip, mane įžeidinėjo ir tyčiojosi iš manęs. Bet žinojau, kad jei sustosiu, tik įrodysiu, kad maratonas – ne moterims”, – prisimena Switzer.

Wbur.org nuotr./Katherine Switzer pirmoji maratono bėgikė

Negana to, ji nesustojo. Ir po lygiai po 50 metų, aukštai iškelta galva ji dar kartą kirto finišą. Tik šį kartą ji buvo tikrai ne vienintelė moteris, kuri tai padarė.

Katherine Switzer 2017 m. Bostono maratone / Nuotr. Elise Amendola/AP

Nors Kathrine sustodavo vandens stotelėse, dalino interviu ir pozavo, vistiek įveikė maratoną.

Ir tilpo į kvalifikacinį laiką (4:44:41). „Kas nedraudžiama, tas leidžiama. Nei vienuose nuostatuose ar taisyklėse nebuvo užsiminta, kad moteris negali dalyvauti maratone. Todėl ir sudalyvavau, nors treneris visada sakė: “tokie atstumai ne moterims. Jos per trapios.

” Matyt jos per trapios tokioms kalboms”, – pasakojo Kathrine. Šiandien, būdama 70 metų, nubėgusi 39 maratonus, ji įkvepia šimtus tūkstančių moterų nesustoti ir siekti užsibrėžto tikslo.

Nebūtinai kirsti finišo liniją. Nebūtinai apskritai siekti finišo linijos. Bet daryti tai, ką jos nori, gali ir, svarbiausia, nesustoti. Maratonas mėnulyje Moters nieks nesustabdys. Tokia tiesa. Jei ji norės bėgti – bėgs. Nei kamščiai, nei miego trūkumas tam nesutrukdys. Net jei tai mėnulis – ji vistiek bėgs. Sunita S. Williams, viena žymiausių šių laikų NASA astronaučių moterų (tiesa, jau veteranė) mėnulį ne tik tyrinėjo, bet ir nusprendė nešvaistyti laiko vien tyrinėjimams.

Daily mail nuotr./Sunita S. Williams

Buvimas atvirame kosmose ir pasivaikščiojimai po mėnulį jai neatrodė kaip dideli iššūkiai. Norėjosi kažko daugiau. Ji nusprendė bėgti.

Ir ne šiaip pabėgioti, bet nubėgti maratoną. Nors iš pradžių ši mintis pasirodė kaip nevykęs pokštas, bet pasirodžius registracijai į Bostono maratoną, Sunita užsiregistravo. 4 val. 23 min. ir 10 s. – oficialus jos laikas. Tai buvo pirmoji moteris, kuri iš orbitos, naudodamasi bėgtakiu, nubėgo maratoną. Mėnulyje. Lietuva – bėgikų kraštas. Pasirodo – ir bėgikių Taip. Lietuviai bėga daug. Ypač po nepriklausomybės atkūrimo. (Nežinia ar dėl to, kad pagaliau pajutome laisvę, o gal dėl to, kad tiesiog pradėjo formuotis sąmoningumas.) Net 9 mūsų šalies maratonininkai dalyvavo olimpinėse žaidynėse. Nors pirmieji teisę startuoti olimpiadoje iškovojo vyrai, bet paskutinį dešimtmetį stambiausiuose metų startuose matome daugiausia moteris.

S. Žiūros nuotr. /Živilė Balčiūnaitė

Paskutiniu metu ypač ryškūs tapo Živilės Balčiūnaitės, Rasos Drazdauskaitės, Vaidos Žūsinaitės ar, žinoma, Dianos Lobačevskės veidai.

A. Pledžio nuotr/Lobačevskė, Drazdauskaitė

„Danske Bank Vilniaus maratono“ org. nuotr./Vaida Žūsinaitė

„Danske Bank Vilniaus maratono“ org. nuotr./Vaida Žūsinaitė

Jos tapo jaunų, užsidegusių ir motyvuotų merginų ikonomis. Ir vos keletas dar senųjų Lietuvos lengvosios atletikos trenerių pamena tokias pavardes kaip Vilija Birbalaitė, kuri ne tik atstovavo Lietuvai TSR, bet ir visai neseniai (2000 m.) Hamburge įveikė maratoną per 2:36:13 ar Regina Čistiakova.

Vilija Birbalaitė (vidurį)

Regina Čistiakova

Lietuvos moterų nuo bėgimo nesustabdo net ir negalia. Viena žymiausių lengvaatlečių, silpnaregių lengvosios atletikos čempionė ir parolipinių žaidynių prizininkė Sigita Markevičienė negali matyti nei šiltų palaikančių veidų, nei gražių peizažų.

„Panevėžio kraštas“ nuotr./Sigita Markevičienė

Tačiau tai nesutrukdė jai tapti daugkartine nugalėtoja ir net pasaulio rekordininke. „Į bėgimą mane atvedė širdis. Veda iki šiol”, – sakė ji. Greičiausiai kaip ir mus visas.

Parengta pagal: Asta Buteikytė 15min.lt / makers.com / theguardian.com / bostonglobe.com
Papildyta Sauliaus Strazdo