Pchenjanas ir Vašingtonas vis garsiau spjaudosi pareiškimais apie karą, o dėl to tenka drebėti ir Pietų Korėjai. Vasarį šioje šalyje, visai greta Šiaurės Korėjos sienos, turės vykti žiemos olimpinės žaidynės. Pjongčange vasario 9–25 dienomis 2018-ųjų žiemos olimpinės žaidynės bus rengiama vos už 80 kilometrų nuo griežtai saugomos sienos su šalimi, kuri pastaruoju metu itin drąsiai rodo savo gebėjimus pasigaminti branduolinį ginklą. Šiemet padažnėjusius balistinių raketų bandymus ir jau šeštą kartą po žeme susprogdintą atominę bombą dabar lydi griežtos kalbos tarp Šiaurės Korėjos ir JAV. Grasinimais į bet kokią provokaciją atsakyti jėga apsikeitusios šalys jau ima gąsdinti ir būsimus olimpinių žaidynių dalyvius. O tai visai nepatinka korėjiečiams, mat jie dievagojasi, kad jų sporto renginio nesudrums branduolinis karas.

Žada saugų renginį

Pietų Korėją sunerimti privertė Prancūzija ir Austrija. Šios šalys praėjusią savaitę apsvarstė galimybę nesiųsti savo sportininkų dėl paaštrėjusio JAV ir Šiaurės Korėjos žodžių karo. Bet Seulas į tokius nuogąstavimus numojo ranka. „Pietų Korėjos vyriausybė daro viską, kad užtikrintų 2018-ųjų Pjongčango žiemos olimpinių ir parolimpinių žaidynių saugumą. Jokia šalis kol kas nėra paskelbusi, kad nedalyvaus olimpiadoje“, – pranešė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Noh Kyu-dukas. Pirmadienį Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras paskelbė, kad Donaldo Trumpo žodžiai gali būti laikomi karo paskelbimu. „Praėjusį savaitgalį D. Trumpas pareiškė, kad mūsų šalies režimas ilgai nebeišsilaikys. Jis paskelbė mums karą“, – apie JAV prezidento žinutes socialiniame tinkle „Twitter“ kalbėjo ministras. Dėl to, pasak Ri Yong-ho, Šiaurės Korėja turi visišką teisę numušti JAV bombonešius, net jeigu jie ir neskrenda virš jos teritorijos.

Anksčiau grėsmė nebaidė

Nors įtampa auga, Pietų Korėja dėl žiemos olimpiados susirūpinimo nerodo. Žaidynių organizavimo vadovas Lee Hee-beomas pažadėjo, kad renginys bus visiškai saugus, o atsarginis planas perkelti jį į kitą miestą net nėra svarstomas. Nesibaimina ir sportininkai. JAV biatlonininkas Lowellas Bailey teigė pasitikintis Tarptautiniu olimpiniu komitetu ir JAV valstybės departamentu, kurie nerizikuotų sportininkų gyvybe. „Atstumas iki Šiaurės Korėjos nedidelis, bet olimpinės žaidynės yra viena saugiausių vietų, kur galima atsidurti. Tai nereiškia, kad apie tai nepagalvoju, bet tikiu, kad esame gerose rankose“, – teigė amerikietis. Nors už sienos karinė galia demonstruojama ir grasinimais svaidomasi jau kelis dešimtmečius, Pietų Korėjoje vyko net keli tarptautiniai sporto renginiai, pavyzdžiui, 2002 metų pasaulio futbolo čempionatas. Beje, 1988 metų Seulo vasaros olimpinių žaidynių nesutrukdė iki jų likus keliems mėnesiams Pchenjano režimo agentų susprogdintas Pietų Korėjos lėktuvas. Per išpuolį, kuriuo, kaip manoma, buvo mėginama atbaidyti dalyvius ir žiūrovus nuo olimpinių žaidynių, žuvo visi jame buvę 115 žmonių.

Šaltinis: lrytas.lt / seattletimes.com / dw.com / thesun.co.uk / qz.com
Papildė Saulius Strazdas