Londone Olimpinės žaidynės vyko 2012-aisiais / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Jau dabar svarstoma, kas laukia Rio de Žaneiro, pasibaigus olimpiadai. Norint tai įsivaizduoti, galima pažiūrėti kad ir į Londoną, kuriame žaidynės vyko prieš ketverius metus. Prabėgus ketveriems metams olimpinių žaidynių palikimas Londone vis dar jaučiamas.
Aplink olimpinį kaimelį esančiuose rajonuose būsto pasirinkimo galimybės – prastesnės nei buvo iki 2012-ųjų. Rytų Londono, kuriame jis pastatytas, gyventojai tebelaukia prieš žaidynes išsakytų pažadų įgyvendinimo. Renkantis vietą žaidynėms šešių rytų Londono savivaldybių tarybos pasirašė įsipareigojimą per 20 ateinančių metų iš esmės atnaujinti savo teritorijas. Varginga miesto dalis turėtų tapti lygi su likusiais sostinės rajonais. Svarbiausias iškeltas tikslas buvo pakeisti bendruomenių požiūrį į gerą gyvenimą. Tai daryti žadėta mažinant nusikalstamumą, suteikiant progą pigiai išsinuomoti ar įsigyti namus bei įvykdyti reformas mokyklose. Kol kas šie planai vis dar atrodo nerealistiški.

Kainos privertė išsikraustyti

Į olimpines žaidynes investavus 9,3 mlrd. svaro sterlingų, žadėta iš letargo miego prikelti beveik užmirštą Anglijos sostinės kampelį. Rengiantis žaidynėms politikai teigė investuojantys ne tik į sporto šventę. Išleisti ir uždirbti pinigai turėjo padėti rytų Londone kovoti su vaikų nutukimu, mažinti nusikalstamumą, gerinti švietimo sistemos tikslus ir suvienyti bendruomenes.
Tiesa, rytų Londono gyventojai žaidynių metu toli gražu nesidžiaugė ir net prabėgus keleriems metams jaučia neigiamas jų pasekmes. 2012-ųjų vasarą benamių labdaros fondas „Shelter“ paskelbė , kad dramatiškai išaugo iš namų iškeldintų šeimų skaičiai. Godūs būstų savininkai nusprendė pasipelnyti išnuomodami savo nekilnojamąjį turtą sporto fanams. Kai kuriais atvejais nuomos kaina buvo net 20 kartų didesnė už vyraujančią rinkoje. Nekilnojamojo turto rinka rytų Londone vis dar nepasiekė ankstesnio lygio, kainos tebesikandžioja dėl esą kardinaliai atnaujinto rajono. Atletų miestelyje pastatyta 2818 naujų būstų, kurių kaina, pasak „Rytų kaimelio vystymo grupės“, po žaidynių turėjo būti prieinama kiekvienam. Šiuo metu vadinamoji prieinama kaina siekia 80 proc. vidutinės Londono būsto nuomos kainos, tai yra, 1234 svarai sterlingų per mėnesį, kai rytų Londonas laikomas bene skurdžiausių sostinės gyventojų namais.
Statistiniais duomenimis, 44 proc. rajono šeimų gauna mažai uždirbančių žmonių pašalpą. Taip pat rajone gyvena daugiausiai mažai apmokamą darbą dirbančių žmonių visame Londone. Iš visų 32 sostinės rajonų, šis labiausiai perpildytas ir jame daugiausiai socialinių būstų laukiančių šeimų. Įsipareigodamos atpiginti būstą savivaldybių tarybos turėjo sumažinti perpildytų namų skaičių, tačiau nutiko kitaip. Pernai 1267 šeimos buvo priverstos išsikraustyti iš Newhamo savivaldybės, kurioje buvo įrengtas olimpinis kaimelis, dėl per didelių nuomos kainų. Toks gyventojų kitimas prieštarauja pažadui suvienyti bendruomenes.

Dėmesys vaikų sportui – per menkas

Vaikų nutukimas minėtoje savivaldybėje ir toliau auga, mokykloms žadėta sporto įranga nebuvo suteikta. Naujų sporto salių bei aikštelių įrengimas taip pat neįvykdytas. Prieš olimpines žaidynes sudaryta ir paskelbta programa, kaip suteikti daugiau nemokamų sporto užsiėmimų skurdžiau gyvenančių šeimų vaikams. Pernai visos programos nutrauktos, o aktyviai vaikų veiklai skirtas biudžetas ir toliau mažinamas. Dar 2013-aisiais Vyriausybė paskelbė kiekvienai Anglijos mokyklai skirsianti atitinkamą pinigų sumą, kad vaikai nuo ankstyvo amžiaus turėtų galimybę treniruotis su profesionaliais treneriais. Vienai 250 mokinių turinčiai mokyklai skirta 9250 svarų sterlingų per metus. Šie pinigai, pasak politikų, yra olimpinių žaidynių palikimas jaunimui ir paskata domėtis sportu bei sveika gyvensena nuo mažens.
Ši parama mokama mokyklų direktoriams ir jie sprendžia, kaip bus naudojamos lėšos. Toli gražu ne visų mokyklų vadovybė sugalvojo, kaip tinkamai panaudoti gautą paramą, tad sporto užsiėmimų lankymas mokyklose nuo olimpinių žaidynių pabaigos po truputį mažėja. 2011-aisiais kartą per savaitę Anglijoje sportavo 15,1 mln. vaikų, po metų šis skaičius šoktelėjo iki 15,9 mln. Pasibaigus žaidynėms sportuojančių vaikų vėl ėmė mažėti, pernai kartą per savaitę aktyvia veikla užsiėmė 15,5 mln. vaikų.
Valstybės finansavimas skiriamas tik pradinėms mokykloms, vyresnių klasių mokiniai nebeskatinami toliau nemokamai sportuoti. Siekis sumažinti nusikaltimų skaičių rytų Londone taip pat kol kas neįgyvendintas. 2013-ųjų metų duomenimis, Newhamo savivaldybėje kasmet buvo įvykdoma vidutiniškai 2300 nusikaltimų. 2015-aisiais Metropoliteno policija užfiksavo daugiau nei 2600 išpuolių.