M. Mizgaitis – Pekino olimpinėse žaidynės 2008 m.

Olimpinių medalių statistiką permalantys gausūs dopingo skandalai Lietuvos tautinio olimpinio komiteto vadovus (LTOK) verčia sukti galvas: kaip pagerbti tuos, kurie po žaidynių turėjo gauti kur kas mažesnę premiją, o dabar privalo gauti kur kas solidesnį apdovanojimą. „Austra Skujytė Londone buvo penkta, o po visų dopingo peripetijų – ji jau trečia. Negi dovanosi jai penkerių metų senumo automobilį BMW – tąkart visi žaidynių prizininkai juos gavo, tai ir jai dabar priklauso“, – kalbėjo LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

M. Mizgaitis

Nuo šiol Lietuvoje apie pusę kilogramo sidabro daugiau. LTOK pasiekė 2008-ųjų Pekino olimpiados organizatorių siunta – imtynininko Mindaugo Mizgaičio sidabro medalis. Lietuvos sportininkas dar praėjusiais metais į Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) būstinę Lozanoje perdavė savo bronzą, ir po daugiau kaip po pusmečio gaus žaidynių Kinijoje sidabro apdovanojimą.

M. Mizgaitis – Pekino olimpinėse žaidynėse po pergalingos kovos

M. Mizgaičiui perduotas sidabro medalis

Tiesa, jis nebus originalus – dėl dopingo skandalų diskvalifikuotas rusų sportininkas iš Osetijos atsisakė sugrąžinti jam nepriklausantį medalį, tad IOC įpareigojo kinus atsiųsti kitą trofėjų. Tuo tarpu septinkovininkė A. Skujytė vis dar laukia ne tik medalio, bet ir visų reikiamų dokumentų, kad ji yra Londono olimpinių žaidynių prizininkė.

M. Mizgaitis 2008 m.

M. Mizgaičiui skirtas apdovanojimas (sidabro medalis) ir tai patvirtinantis raštas

Neatidavė ir neatiduos

Beveik visi už dopingo vartojimą diskvalifikuotas ir olimpinį medalį automatiškai praradę Rusijos sportininkai dar negrąžino šios šalies olimpiniam komitetui apdovanojimus, kad šie būtų persiųstas naujam savininkui.
Tokią informaciją pateikė Rusijos olimpinio komiteto teisės skyriaus vadovė Aleksandra Briliantova.
Jos teigimu, rusai nežada paklusti IOC reikalavimui ir atiduoti dopingo pagalba iškovotą medalį. Iš viso IOC reikalauja iš Rusijos susigrąžinti 18 apdovanojimų – 13 medalių iš 2008 metų Pekino žaidynių ir 5 – iš Londono olimpiados.
„Beveik visi Rusijos sportininkai, kurių pavardes dėl dopingo skandalų paviešino IOC ir pareikalavo grąžinti jiems jau nepriklausantį medalį, to nepadarė. Greičiausiai ir nepadarys“, – vietos žiniasklaidai kalbėjo aiškino A. Briliantova. Praėjusiais metais LTOK gavo oficialų Tarptautinio olimpinio komiteto raštą, kad 2008-ųjų Pekino olimpinėse žaidynėse bronzos medaliu apdovanotas M. Mizgaitis nuo šiol gali vadintis olimpiniu vicečempionu. Toks sprendimas priimtas patvirtinus, kad graikų-romėnų imtynių svorio kategorijoje iki 120 kg sidabrą iškovojęs Rusijos atstovas Chasanas Barojevas yra diskvalifikuotas. Osetino mėginyje buvo surasta prie anabolinių steroidų priskiriamo draudžiamo preparato turinabolio, tad jo medalis privalo atitekti M. Mizgaičiui, o lietuvio iškovotas bronzos medalis perduotas prancūzui Yannickui Szczepaniakui. „Aš medalio neatiduosiu, – Rusijos spaudai po žinios apie dopingą pareiškė Ch. Barojevas, dabar einantis Šiaurės Osetijos Respublikos sporto ministro pareigas. – Kodėl tai turiu daryti, jei jį iškovojau sąžiningai? Apie tai negali būti jokios kalbos. Neturiu ko gėdytis.“

Pekino olimpinių žaidynių medalis

Skirtumą padengė

Karjerą baigusiam 37-erių M. Mizgaičiui už Pekine iškovotą trečiąją vietą pagal Vyriausybės įstatymą buvo išmokėta apie 44 tūkst. eurų. Sportininkas gali tikėti dar 14,5 tūkst. eurų piniginės premijos už aukštesnę vietą. Tačiau tokio precedento dar neturėjęs Kūno kultūros ir sporto departamentas dar mąsto apie galimybę surasti lėšų prieš beveik dešimtmetį skirtos premijos papildymui. „Lietuvos tautinis olimpinis komitetas nugalėtojams skyrė automobilius, tai pagal esamą mašinos modelį mes padengėme skirtumą Mindaugui. Lėšos jau išmokėtos“, – kalbėjo LTOK prezidentė. M. Mizgaitis už vicečempiono titulą iš šalies olimpinio komiteto kaip kompensaciją gavo apie 7 tūkst. eurų. Jau rugpjūčio 7 dieną Vilniuje oficialiai sportininkui bus įteiktas įrodymas, kad jis yra Pekino olimpiados vicečempionas – sidabro medalis.

M. Mizgaitis

Lauks patvirtinimo

Savojo medalio priversta laukti ir 2004 metų Atėnų olimpinių žaidynių vicečempionė Austra Skujytė. Jai turėtų atitekti 2012-ųjų Londono žaidynių bronza. Tarptautinis sporto arbitražo teismas (CAS) praėjusiais metais yra paskelbęs, kad diskvalifikuojama trečią vietą Londone iškovojusi rusė Tatjana Černova ir anuliuojami jos rezultatai, kuriuos sportininkė pasiekė nuo 2011-ųjų rugpjūčio 15 dienos iki 2013-ųjų liepos 22 dienos.

A. Skujytė

Rusė prarado 2011-aisiais iškovotą pasaulio čempionės titulą bei olimpinę bronzą. Londone T. Černova užėmė trečią vietą, ukrainietė Liudmila Josipenka – ketvirtą, o A. Skuytė – penktą.
L. Josipenka už draudžiamų preparatų vartojimą buvo diskvalifikuota dar 2013-aisiais, anuliuojant olimpiniais metais pasiektus jos rezultatus. Tad praėjus penkeriems metams po žaidynių Lietuvos septynkovininkė palypėjo dvejomis pozicijomis aukščiau. Bet ar atletė gaus originalų žaidynių medalį – nežinia. „Pasakys, kad pametė ir viskas“, – nelinksmai juokavo A. Skujytė.

A. Skujytė

Ji patikino, kad tuomet lauks naujai nukaldinto apdovanojimo. Atletei priklauso kur kas solidesnė valstybinė premiją – už penktąją vietą A. Skujytė gavo 17,3 tūkst. eurų paskatinimą, o dabar jai priklauso 43,4 tūkst. eurų. „Greičiausiai, ir mes privalėsime Austrą pagerbti – juk jai, kaip prizininkei, priklauso automobilis. Bet, kaip suprantate, negalime atbuline data skirti mašiną, todėl su sportininke sutarėme, kad jai iš mūsų fondų išmokėsime pinigus, kurie buvo skirti perkant BMW automobilius trečiosios vietos laimėtojams. Bet kol kas laukiame visų būtinų dokumentų. Mat Tarptautinė lengvosios atletikos federacija dar neatsiuntė jokių oficialių raštų, kad patvirtina rezultatus ir prizininkus. Kai tai bus, tuomet ir sveikinsime bronzos medalio savininkę“, – tikino LTOK vadovė D. Gudzinevičiūtė.

Parengta pagal lrytas.lt