Nikki Hamblin (kairėje) ir Abbey D’Agostino Rio olimpinėse žaidynėse. Nikki Hamblin apdovanota TOK dėl kilnaus elgesio Rio žaidynių metu

Kilnus elgesys sporte yra daug daugiau negu tik laikymasis taisyklių. Šių laikų kilnus elgesys sporte yra paremtas pasitikėjimu savimi ir meile sportui.“…čempionas yra daug daugiau, negu žmogus, kuris pirmas kirto finišo liniją. Čempionas yra daugiau negu nugalėtojas. Čempionas yra tas, kuris gerbia taisykles, grežtai pasisako prieš dopingą, ir rungiasi kilnaus elgesio dvasioje.”
iš Jacques Rogge, TOK prezidento kalbos, XIX Žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje Salt Lake City 2002 m.

Tarptautinio Fair Play judėjimo istorija

Mintis kovoti prieš šovinizmą ir smurtą sporte pradėjo formuotis 1963 metais, kai UNESCO Jaunimo institutas suorganizavo seminarą Vokietijoje, kur Tarptautinio sporto mokslo ir kūno kultūros komiteto (International Committee for Sport Science and Physical Education) bei Tarptautinės sporto spaudos asociacijos (International Sports Press Association) atstovai susitiko aptarti jungtinės veiklos galimybių skatinant bei skleidžiant kilnų elgesį sporte (Fair Play).
Ši veikla buvo paskatinta 1960 m. Romos vasaros olimpinių žaidynių, kai noras nugalėti bet kokia kaina peržengė visas ribas ir atėmė pirmąją sportininko gyvybę. Danų dviratininkas Knud Jensen, mirė dėl vartotų draudžiamų sportinę veiklą skatinančių preparatų. Šis šokiruojantis atvejis pažadino sporto pasaulį ir paskatino imtis griežtų veiksmų prieš dopingą, šovinizmą ir smurtą sporte. Tapo aišku, kad reikia nuosekliai dirbti, siekiant išlaikyti, apginti ir pabrėžti vertybių svarbą ir įtaką jauniems žmonėms.
Todėl 1960 m. gruodžio 5 d. Paryžiuje UNESCO, AIPS, ICSSPE, Tarptautinės krepšinio, futbolo, regbio imtynių federacijos įkūrė Tarptautinį komitetą P. de Kuberteno Kilnaus elgesio apdovanomijams teikti. 1973 m. organizacija buvo pervadinta į Tarptautinį Fair Play komitetą.
Tarptautinio Fair Play komiteto tikslas – saugoti ir skatinti pagarbą kilniam elgesiui ir jo vertybėms ne tik didžiąjame sporte ar sporto visiems progamose, bet ir kasdieniame gyvenime.

Fair Play judėjimas Lietuvoje

Valdo Adamkaus apdovanojimas (2014 m.) / Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr.

Olimpinė chartija skelbia: „Olimpizmo tikslas – sportu ugdyti harmoningą žmogų, padėti kurti taikią visuomenę, besirūpinančią žmogaus orumo saugojimu.
Sportas ne tik patrauklus reginys, bet ir vertybių šaltinis. 1988 metai atkurtas Lietuvos tautinis olimpinis komitetas pasirinko savo veiklos šūkį: “Būk stipri ir dora, Lietuva!“ Nenuostabu, kad jau 1993 m. kovo 25 d. LTOK įkūrė Kilnaus poelgio komisiją. Vadovu buvo išrinktas prof. Stanislovas Stonkus, nariais – Juozas Šapalas (Lietuvos lengvosios atletikos federacija), Gintautas Stasiulevičius (Lietuvos rankinio federacija), prof. Juozas Skernevičius (Vilniaus pedagoginis universitetas), Justinas Lagunavičius (Lietuvos kūno kultūros akademija), Kazys Kilčiauskas (sporto žurnalistas), Vytautas Dirmeikis (Lietuvos futbolo federacija).
1995 m. lapkričio 16 d. LTOK komisiją išplėtė ir patvirtino Lietuvos kilnaus žaidimo (“Fair Play”) komitetą, kuris vėliau buvo pavadintas Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komitetu. Taip vadinamas iki šiol. Nuo 2002 m. šiam komitetui vadovauja Monrealio olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas, filosofas, rašytojas, daktaras Arvydas Juozaitis. Pasaulyje tai – „Fair Play“ judėjimas.

Lietuvos kilnaus sportinio elgesio judėjimo vadovai:
Stanislovas Stonkus (1993-1995, 1995-1999)
Kęstas Miškinis (1999-2002)
Arvydas Juozaitis (nuo 2002 m. iki šiol).

2013-aisiais Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komitetas mini dvidešimties metų sukaktį. Per pastarąjį dvidešimtmetį nemažai nuveikta skleidžiant kilnaus elgesio vertybes šalyje ir siekiant žmogui tarnaujančio humaniško sporto. Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komitetas kasmet apdovanoja iškiliausius mūsų sportininkus ir sporto darbuotojus.
Lietuvos kilnaus žaidimo – Lietuvos kilnaus sportinio elgesio laureatais yra buvę legendinis boksininkas Algirdas Šocikas, Romos olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtoja Birutė Kalėdienė, Parolimpinių žaidynių čempionas ir prizininkas Vytautas Girnius, legendinis alpinistas Vladas Vitkauskas, sporto visuomenininkas Stepas Martyšius.
2012 m. LTOK prizas buvo įteiktas motociklininkui Gintautui Igariui, sėkmingai įveikusiam Dakaro ralį. Viename Dakaro ralio etapų Lietuvos atstovas trasoje pagelbėjo susižeidusiam varžovui prancūzui Olivier’ui Mutelet’ui: etape sugaišo daug papildomų minučių bei prarado daugiau nei dešimt pozicijų motociklininkų rikiuotėje.

Šaltinis: LTOK