Carl Lewis (© SCANPIX)

Pateikiame sėkmingiausius istorijoje olimpinių žaidynių atletus (iki Rio 2016 m. OŽ), kurie daugiausiai kartų lipo ant aukščiausios apdovanojimų pakylos.

Ray‘us Ewry (JAV), lengvoji atletika
8 auksiniai medaliai

Šio amerikiečio kelias į šlovę buvo gana sunkus. Jau ankstyvoje vaikystėje R. Ewry susidūrė su sveikatos problemomis, kas privertė jį atsisėsti į invalido vežimėlį. Daugelis netikėjo, jog šis žmogus sugebės atsigauti, tačiau Ray‘us ne tik pasveiko, bet ir pasiekė tai, dėl ko dabar yra vadinamas vienu sėkmingiausių atletų per visą olimpinių žaidynių istoriją. Šis sportininkas 1900-ųjų olimpinėse žaidynėse Paryžiuje buvo tiesiog nesulaikomas šuolio į aukštį ir tolį rungtyse, kur laimėjo 3 auksinius medalius, o vėliau tai pakartojo sekančiose žaidynėse. 1908-aisiais iškovojęs dar du auksinius apdovanojimus, amerikietis savo pasirodymus olimpinėse baigė turėdamas 8 auksinius medalius.

Mattas Biondi (JAV), plaukimas
8 auksiniai medaliai

Vienas žymiausių JAV plaukikų, dalyvavęs trejose olimpinėse žaidynėse. M. Biondi pirmuosius žingsnius vandens sporte žengė žaisdamas vandensvydį. Tačiau bėgant metams, baseinas parodė neįtikėtinas šio asmens galimybes ir ypatingą greitį plaukime. Tuo pasinaudojęs, jaunuolis jau greitai mušė vieną po kito rekordus savo mokykloje. Būdamas studentu, plaukikas debiutavo 1984-ųjų olimpinėse žaidynėse, kur estafetės plaukimo rungtyje pasipuošė pirmuoju olimpiniu aukso medaliu. Jau sekančiose olimpinėse žaidynėse amerikietis parodė tikrąją savo galią, kur pelnė net penkis auksinius apdovanojimus, o 1988-aisias pridėjęs dar du, įsirašė tarp sėkmingiausių istorijoje olimpiečių.

Jenny Thompson (JAV), plaukimas
8 auksiniai medaliai

Gražuolė amerikiečių plaukikė, savo pasiekimais stebinusi net ketveriose olimpinėse žaidynėse. Rezultatus mergina pradėjo rodyti būdama vos 14 metų, kai debiutavusi suaugusiųjų varžybose, iškart tapo rimta konkurente visoms plaukikėms. Pirmųjų olimpinių medalių ilgai laukti nereikėjo. Būdama 19-kos, mergina jau varžėsi 1992-ųjų olimpinėse žaidynėse, kur estafetės rungtyje iškovojo du auksinius medalius. Po tris auksinius apdovanojimus estafetės rungtyse sportininkė iškovojo ir 1996-aisiais bei 2000-aisiais vykusiose olimpinėse žaidynėse, taip per visą plaukimo karjerą savo laimėjimus papildžiusi net 8 olimpiniais aukso apdovanojimais.

Sawao Kato (Japonija), gimnastika
8 auksiniai medaliai

Vienas sėkmingiausių per visa istoriją Japonijos sportininkų, žibėjęs trejose olimpinėse žaidynėse 1968-1976 metais. Tarp 1960-ųjų ir 1980-ųjų Japonija dominavo olimpinėje gimnastikoje, o S. Kato neabejotinai buvo ryškiausias šios šalies gimnastų vedlys. 1968 ir 1972 metais iškovojęs tris, o 1976 metais du aukso medalius, japonas tapo geriausiu olimpinių žaidynių gimnastu vyrų tarpe per visą istoriją. Ant aukščiausios apdovanojimų pakylos atletas lipo net aštuonis kartus.

Birgit Fischer (Vokietija), kanojos
8 auksiniai medaliai

Vokietijos kanojininkė, olimpinėse žaidynėse dalyvavusi rekordiškai daug, net šešis kartus. 1980-ųjų ir 1988-ųjų olimpinėse atstovavusi rytų Vokietiją, o 1992, 1996, 2000 ir 2004 Vokietiją, sportininkė aštuonis kartus lipo ant aukščiausios apdovanojimų pakylos. Vokietė tapo tiek jauniausia, tiek ir vyriausia kanojininke per visą istoriją, kuri džiaugėsi olimpinės čempionės titulu. Auksu B. Fischer pasidabino būdama vos 18-kos ir net 42-ejų metų amžiaus. Iš sporto vokietė pasitraukė tik po paskutinių savo karjeroje olimpinių žaidynių, prieš tai dar gavusi geriausios Vokietijos metų sportininkės apdovanojimą.

Carlas Lewisas (JAV), lengvoji atletika
9 auksiniai medaliai

Amerikiečių lengvaatletis, 9 kartus olimpinis čempionas, iš jų 7 kartus individualių rungčių. Dalyvavo ketveriose olimpinėse žaidynėse, kur skynė medalius bėgimo bei šuolio į tolį rungtyse. Šis asmuo rimtai užsiiminėti sportu pradėjo 13-kos metų, o 1980-aisiais dar būdamas studentu jau buvo įtrauktas į JAV olimpinę sudėtį. Deja, dėl boikotuotų žaidynių, tais metais jaunuolis olimpinio debiuto nepatyrė. Savojo šanso sportininkas išlaukė 1984 metais gimtojoje šalyje vykusiose žaidynėse. Tuomet lengvaatletis pasipuošė net keturiais aukso medaliais. 1988 ir 1992 metais pridėjęs po du, o 1996 metais dar vieną auksinį apdovanojimą, C. Lewisas tvirtai įsitaisė tarp sėkmingiausių olimpinių atletų per visą istoriją.

Markas Spitzas (JAV), plaukimas
9 auksiniai medaliai

Legendinis JAV plaukikas, devynis kartus olimpinis čempionas. 1968 metais Meksikoje M. Spitzas iškovojo du, o 1972-ųjų Miuncheno olimpinėse žaidynėse net septynis aukso medalius. Neįtikėtina, tačiau šis plaukikas paliko profesionalų sportą būdamas vos 22-ejų. Gali pasirodyti keista, tačiau viena priežasčių, kodėl sportininkas nustojo plaukti, buvo noras tapti odontologu. Vešliais ūsais pasipuošusį amerikietį prisimena visi vyresnės kartos sporto mėgėjai. Daugelis ligi šiol spėlioja, kas būtų buvę, jei šis nebūtų baigęs karjeros taip anksti.

Paavo Nurmi (Suomija), lengvoji atletika
9 auksiniai medaliai

Suomių vidutinių ir ilgų nuotolių bėgikas, daugkartinis olimpinis čempionas bei pasaulio rekordininkas. 1920 metais Antverpene P. Nurmi debiutavo olimpinėse žaidynėse, kur laimėjo tris aukso medalius. Po ketverių metų Paryžiuje vykusiose žaidynėse suomis buvo nesustabdomas ir iškovojo net penkis aukso medalius dalyvaudamas įvairiose bėgimo rungtyse. 1928 metų olimpinėse žaidynėse Amsterdame bėgikas iškovojo dar vieną olimpinį aukso medalį dešimties kilometrų bėgimo rungtyje, taip skambiai įeidamas į olimpinę istoriją, kaip vienas geriausių visų laikų bėgikų ne tik Suomijos, bet ir viso pasaulio atletų tarpe.

Larisa Latynina (Tarybų Sąjunga), gimnastika
9 auksiniai medaliai

Legendinė gimnastė, savo sąskaitoje turinti net aštuoniolika olimpinių medalių, iš kurių pusė auksinės spalvos. Savo grakštumą L. Latynina iš pradžių demonstravo šokdama baletą. Tačiau vėliau save atradusi gimnastikoje, 19-metė mergina debiutavo pirmose rimtose varžybose, o 1956-aisiais būdama 21-erių jau rungėsi olimpinėse žaidynėse Melburne. Čia ji iškovojo net keturis aukso medalius. 1960-ųjų olimpinėse iškovojusi tris, o 1964-aisiais dar du aukso medalius, gimnastė ilgam įsirašė į istoriją ir tapo sektinu pavyzdžiu visoms naujoms kartoms. Su milžinišku kiekiu olimpinių medalių, sportininkė ilgą laiką buvo nepralenkiama visų sportininkų sąraše.

Michaelas Phelpsas (JAV), plaukimas
18 auksinių medalių

Amerikietis, kuris sėkmingiausių olimpiečių viršūnėje pagal medalius smarkiai lenkia visus kitus sportininkus. Vis dar sportuojantis, bet jau legenda tapęs amerikiečių plaukikas artimiausią sportininką auksiniais medaliais lenkia net dvigubai. Tituluotasis vandens sporto atstovas dar dalyvaus penktosiose olimpinėse žaidynėse per savo karjerą, todėl medalių kraitį galės papildyti. Apdovanojimų M. Phelpsas nepelnė tik pirmosiose savo karjeroje olimpinėse žaidynėse Sidnėjuje, kurios vyko 2000-aisiais. Tuomet jis buvo tik 15-metis vaikinas. Po ketverių metų Atėnuose amerikietis iškovojo šešis, o 2008-aisiais Pekine net aštuonis aukso medalius, taip tapdamas absoliučiu rekordininku. Seriją rekordininkas pratęsė 2012-ųjų olimpiadoje kur džiaugėsi dar keturiais aukso medaliais. Olimpine legenda tapęs M. Phelpsas, 2016-ųjų olimpinėse su trenksmu pasiryžęs užbaigti savo ilgąją seriją, o apdovanojimų kolekciją trokšta papildyti dar bent vienu aukso medaliu.

Po Rio 2016 olimpinių žaidynių

Šaltinis alfa.lt
Papildė Saulius Strazdas