Rugpjūčio 7 dieną Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete įvyko šventinė spaudos konferencija, skirta pirmojo nepriklausomos Lietuvos olimpinio medalio 25 metų sukakčiai paminėti.
Aukso medalį 1992 m. rugpjūčio 5 dieną Barselonos olimpinėse žaidynėse iškovojo disko metikas Romas Ubartas. Simboliška, kad lygiai po 25 metų, taip pat rugpjūčio 5 dieną disko metikas Andrius Gudžius aukso medalį pelnė Pasaulio lengvosios atletikos čempionate Londone.
LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė susirinkusiems svečiams tarė sveikinimo žodį ir įteikė Romui Ubartui gėlių puokštę. „Tai buvo pirmieji metai, kai visi pajutome, kad atgimėme“, – teigė D. Gudzinevičiūtė, pabrėždama pirmojo olimpinio medalio svarbą.
„Tie prisiminimai, kai stovėjau ant pjedestalo, mano garbei buvo grojamas Lietuvos himnas ir kilo trispalvė, dar ir šiandien gyvi. Tai – neužmirštama“, – kalbėjo Romas Ubartas.

Disko metikas Romas Ubartas 1992 m. Barselonos olimpinėse žaidynėse iškovojo aukso medalį

R. Ubartas Barselonos 1992 m. OŽ

Pirmasis nepriklausomos Lietuvos olimpinis čempionas džiaugėsi ką tik Andriaus Gudžiaus iškovota pergale pasaulio lengvosios atletikos čempionate: „Gimsta nauja žvaigždė. Andrius to aukso medalio link ėjo per įvairiausius sunkumus, traumas. Disko metikui 26-eri yra pačios brandos pradžia, iš jo lauksiu dar geresnių rezultatų“.
Drauge su Romu Ubartu Barselonos olimpinėse žaidynėse dalyvavo 47 Lietuvos sportininkai. Bronzos medalius iškovojusios krepšinio rinktinės nariai Sergejus Jovaiša ir Valdemaras Chomičius taip pat pasidalijo savo atsiminimais. Smagių istorijų papasakojo ir boksininkai, 5 vietos laimėtojai Vitalijus Karpačiauskas ir Gitas Juškevičius.
„Mūsų tuo laiku į Vakarus niekas neišleisdavo, tad nuvykę į Barseloną pasijutome tarsi rojuje. Valgykla veikia visą parą, paspaudi mygtuką – ir liejasi „Coca Cola“ upeliais“, – juokėsi G. Juškevičius.
Įdomių faktų iš žaidynių užkulisių pažėrė to meto LTOK prezidentas ir Lietuvos olimpinės delegacijos vadovas Artūras Poviliūnas, LTOK viceprezidentas Vytas Nėnius, olimpinės misijos vadovas Petras Statuta. A. Poviliūnas pasakojo, kaip krepšininkams teko patiems ieškoti lėšų, norint dalyvauti atrankos į žaidynes turnyre. Pinigus rinko ir Ispanijoje, ir Amerikoje, daug prisidėjo ir tuo metu JAV gyvenęs Valdas Adamkus. Garsusis japonų dizaineris Issey Miyake nemokamai sukūrė Lietuvos olimpiečiams paradines uniformas.
Šilti įspūdžiai iš Barselonos žaidynių liko ir krepšinio teisėjo Romualdo Brazausko, rankinio teisėjo Grigorijaus Gutermano atmintyje. Barselonoje dirbęs žurnalistas Valdas Malinauskas Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui įteikė dovaną – japonų dizainerio Issey Miyake retrospektyvos knygą, kurioje įamžintos ir legendinės jo kurtos Lietuvos olimpinės rinktinės aprangos.

Geriausi Lietuvos disko metikai (nuotraukų galerija)

(Kairėje) 2017 m. disko metimo pasaulio čempionas A. Gudžius, (dešinėje) 1992 m. Barselonos olimpinių žaidynių disko metimo čempionas R. Ubartas

Daugkartinis disko metimo olimpinis čempionas, pasaulio čempionas Virgilijus Alekna

disko metikas Vaclovas Kidykas, ketverių olimpinių žaidynių dalyvis, Europos čempionato bronzos medalio laimėtojas

Šaltinis LTOK
Papildė Saulius Strazdas