Irkluotojai Rio OŽ prizininkai

Saulius Ritteris (Iš kairės), Milda Valčiukaitė, Donata Vištartaitė, Mindaugas Griškonis.

Olimpinių žaidynių bronzą iškovojusios 22 metų Milda Valčiukaitė ir 27-erių Donata Vištartaitė jau švietė plačiomis šypsenomis, susidaužė rankomis su žurnalistais ir dar gaudydamos kvapą atsakinėjo į klausimus, kai į olimpinėje lagūnoje plūdurais nužymėtą 2000 m ilgio trasą šovė vyrų porinių dviviečių finalo dalyviai. Čia po finišo svyruodami iš nuovargio, bet laimingi rankas į viršų kėlė sidabrą iškovoję 27 metų Saulius Ritteris ir 30-metis Mindaugas Griškonis.
Jau distancijos pradžioje pasidarė aišku, kad dėl aukso šiandien kovos dvi įgulos – pastaraisiais metais visas lenktynes iš eilės laimintys broliai kroatai Martinas ir Valantas Sinkovičiai, bei vos prieš mėnesį į vieną valtį sėdę S.Ritteris ir M. Griškonis. Lietuviai įpusėjus distancijai buo išsiveržę į priekį, tačiau nenugaliemieji Kroatijos broliai susigrąžino pranašumą ir pirmi kirto finišo liniją (6 min. 50,28 sek.). Lietuvos įgula vos daugiau nei sekunde pralaimėjo kroatams (6 min. 51,39 sek.). Trečiają vietą iškovojo Norvegijos sportininkai Kjetilis Borchas ir Olafas Tufte (6 min. 53,25 sek.). Tai buvo jau šeštoji legendinio norvego O.Tufte olimpiada.

*  *  *
Nuo pat pradžių šovėtė į priekį kartu su kroatais. ar tokia buvo taktika?, – paklausėme M.Griškonio ir S.Ritterio.
Mindaugas Griškonis: Kiekvieną startą šokdavome nuo pradžių, irkluodavome pasitikėdavome savimi. Yra kaip yra. Kroatai truputį geriau finišavo.
Saulius Ritteris: Reikia naudotis stipriosiomis savo pusėmis. Mūsų stiprioji yra pirma distancijos dalis ir jei iš pradžių turime pranašumą, lengviau kontroliuoti lenktynes.
Per paskutinius 200 m kroatai jau smarkiau atitrūko. Ar tuo metu labiau bandėte pasivyti juos ar apginti antrąją vietą?
Mindaugas Griškonis: Negalvojome apie tai, nes jau dirbo automatizmas. Buvo smegenys atsijungę, toli iškeliavę.
Saulius Ritteris: Iš anksto sakėme sau, kad privalome kovoti iki galo. Šiandien teko irkluoti prieš vėją, distancija pailgėjo, tad teko dirbti truputį ilgiau.

Kokios pirmos emocijos buvo po finišo?
Mindaugas Griškonis:Jokių nebuvo emicijų. Kojos nesilankstė. Padėkojome vienas kitam už galimybę startuoti kartu, už tai, kad pavyko save realizuoti, o dabar eisime atsiimti medalių.

Ar jums tai pirmos varžybos vienoje valtyje?
Saulius Ritteris: Esame bandę irkluoti kartu keliose varžybose, bet ne tokio lygio.

Kas laukia toliau?
Mindaugas Griškonis: Dabar turėsime šiek tiek pailsėti, nes esame labai pavargę. Dabar čia matome tik darbo rezultatą, o kiek jo buvo įdėta treniruočių stovyklose, praleista užsienyje, keliantis naktimis, treniruojantis tris kartus per dieną, sunku net įsivaizduoti. Jei norimr toliau sportuoti ir ruoštis ateinančioms žaidynėms, turime pailsėti tiek psichologiškai, tiek fiziškai.

Mindaugai, ar buvo kažkokių abejonių sėdant į dvivietę?
Jokių. Pabandėme Trakuose, irklavome labai greitai ir net neabejojome, kad čia atsirasime.

Sauliau, ar greitai pripratote prie naujo porininko?
Be abejo, reikėjo apsišlifuoti. Bet kadangi abu turime nemažai patirties, tai bendras tikslas ir atvedė į rezultatą.
Darnia komanda tapote vos per mėnesį. Ar tai reiškia, kad asmenybės, individualus meistriškumas lėmė daugiau nei ilgai derinamas komandinis darbas?
Saulius Ritteris: Svarbiausia yra noras.
Mindaugas Griškonis: Svarbiausia noras, funkcinis, fizinis ir pasichologinis pasiruošimas.

Kam skiriate šį medalį?
Mindaugas Griškonis: Aš medalį parvešiu savo dukrai Atėnei. Jį skiriu ir sirgaliams, treneriams, masažuotojams, mokslininkams. Visiems, kas mums padėjo.
Saulius Ritteris: Pritariu Mindaugui. Mus sieja daug krumpliaračių. Jei visi sukasi vienu metu, rezultatas būna geras. Skiriu visiems žmonėms, kurie mus palaikė ir prisidėjo prie mūsų sėkmės.

Mindaugai, Rio de Žaneire maratono varžybose startuos ir jūsų gyvenimo draugė Diana Lobačevskė. tai gal šeimoje bus du olimpiniai medaliai?
Visko gali būti. reikia palaukti rugpjūčio 14 d., kai vyks maratonas.

*  *  *

Moterų porinių dviviečių varžybos vyko pagal panašų scenarijų. Čia irgi tvirtai pirmavo du ekipažai – lenkės ir britės. Lietuvės netruko įsitvirtinti trečioje pozicijoje, mėgino artėti prie lyderių, bet liko trečios. Auksas atiteko lenkėms Magdalenai Fularczyk-Kozlowskai ir Natlia Madaj (7 min. 40,1 sek.), sidabras – britėms Vicoriai Thornley ir Kaherine Grainger (7 min. 41,05 sek.). Bronzinis lietuvių rezultatas – 7 min. 43,76 sek.

Koks jausmas lamėjus olimpinį medalį?, – paklausėme D.Vištartaitės ir M.Valčiukaitės.
Donata Vištartaitė: Neįtikėtinai smagu.
Milda Valčiukaitė: Mums butų buvęs gerai bet kokios spalvos medalis. Aišku, visada norisi aukso, bet tikrai padarėme viską, ką galėjome. Dabar esame labai laimingos. Net nesuvokiame, kas įvyko.

Prancūzės labai galingai startavo, bet neilgai trukus jas aplenkėte ir įsitvirtinote trejetuke. Ko pritrūko, kad galėtumėte aplenkti lenkes arba brites?
Donata Vištartaitė: Labai sunku pasakyti, ko pritrūko.
Milda Valčiukaitė: Buvo priešinis vėjas, mums geriau sekasi pavėjui. Bet buvo kaip buvo. Ir turime medalį.

Ar pabaigoje dar stengėtės vytis lyderes, ar jau ramiai irklavote į bronzinį finišą?
Donata Vištartaitė: Nesvarbu, kokioje pozicijoje, nes nutarėme iš visų jėgų irkluoti iki pat pabaigos. Nes pabaigoje gali bet kas nutikti ir konkurentėms, ir mums pačioms.
Iš Lietuvos įgulos iki Rio žaidynių olimpiados skonio buvo ragavusi tik D.Vištartaitė, prieš ketverius metus Londone su vienviete valtimi užėmusi aštuntąją vietą.

Lietuvos vyrų porinės dvivietės nariai irgi jau buvo bandę jėgas olimpinėse žaidynėse. M.Griškonis 2008 m. Pekine ir 2012 m. Londone buvo aštuntas vienvietininkų lenktynėse, o S.Ritteris su Rolandu Maščinsku Londone buvo šešti su porine dviviete.
Į vieną valtį S.Ritteris ir R.Maščinskas sėdo po Sauliaus porininko Rolando Maščinsko traumos. Liepos pradžioje patirta trauma privertė Lietuvos rinktinės trenerius perrikiuoti gretas. Į dvivietę sėdo M.Griškonis, o jo vietą vienvietėje užėmė Armandas Kelmelis.
Po ypatingai sėkmingų lietuvių startų olimpiniame kanale B finale startavo mūsų šalies keturvietė – Dovydas Nemeravičius, Martynas Džiaugys, Dominykas Jančionis, Aurimas Adomavičius.
Pirmuosiuose 500 m pirmavusi Lietuvos keturvietė galiausiai į priekį praleido Naujosios Zelandijos ir Šveicarijos irkluotojus ir finišavo trečia.
Bendrojoje įskaitoje lietuviai užėmė 9-tąją vietą.

www.ltok.lt