Vaizdo rezultatas pagal užklausą „samsun deaflympics games“

Praėjusiais metais Rio de Žaneire praūžusios olimpinės žaidynės nepaliko abejingų, tačiau norint prisipildyti sporto emocijų nereikia laukti dar ketverių metų. Jau po dviejų savaičių Turkijos mieste Samsune startuos Kurčiųjų žaidynės. Tai antras ilgiausiai pasaulyje organizuojamas daugelį sporto šakų vienijantis renginys. Lietuva Turkijoje turės net 56 savo atstovus ir bandys pratęsti sėkmingą pasirodymų istoriją.

Tyliosios žaidynės

Kurčiųjų žaidynės dar vadinamos tyliosiomis, nes čia varžosi klausos negalią turintys sportininkai. Atletai turi geresne savo ausimi turėti 55 decibelus siekiantį kurtumą. Jokie pagerinantys klausą aparatai varžybų metu nėra leistini, kad visi dalyviai galėtų varžytis lygiomis sąlygomis. Į Samsuną suplauks net 4500 atletai iš viso pasaulio, kuriuos lydės dar 3000 sirgalių. Žaidynės vyks net 14 dienų, per kurias išvysime 21-os sporto šakos varžybas.
Sportininkai varžysis lengvosios atletikos, badmintono, krepšinio, paplūdimio tinklinio, boulingo, dviračių, futbolo, golfo, rankinio, dziudo, karate, kalnų dviračių, orientacinių sporto, šaudymo, plaukimo, stalo teniso, tekvondo, teniso, tinklinio, laisvųjų imtynių ir graikų-romėnų imtynių varžybose. Pirmą kartą Kurčiųjų žaidynės buvo surengtos dar 1924-aisiais metais Paryžiuje. Šios žaidynės pagal savo gyvavimo istoriją nusileidžia tik olimpinėms žaidynėms. Nuo 1924 metų kas ketverius metus buvo rengiamos vasaros žaidynės, kurių tėkmę sustabdė tik Antrasis pasaulinis karas. Nuo 1924 metų kas ketverius metus rengiamos ir žiemos Kurčiųjų žaidynės. Teisėjai ir žiūrovai žaidynių metu nenaudoja jokių garsus skleidžiančių prietaisų. Vietoje to, futbolo teisėjai vietoje švilpukų naudoja vėliavėles, bėgimo varžybos skelbiamos ne šūviais, o šviesos blyksniais. Sirgaliai taip pat dažniau ne ploja, o mojuoja abiem rankomis ir taip palaiko savo favoritus.

Samsunas

Žaidynės pirmą kartą vyks Turkijoje. Samsunas prieš ketverius metus perėmė estafetę iš Bulgarijos sostinės Sofijoje, kurioje vyko 2013 metų vasaros žaidynės. Samsunas yra Šiaurės Turkijos miestas su daugiau nei pusę milijono gyventojų. 1919 metais čia Mustafa Kemalas Atatiurkas pradėjo Turkijos nepriklausomybės karą. Jau aišku, kad tai bus gausiausios Kurčiųjų žaidynės istorijoje. Jose pirmą kartą dalyvaus daugiau nei 4500 dalyvių.

Samsunas Turkija

Žaidynių talismanas bus Cakiras – tautiniu Samsuno regiono kostiumu apsivilkęs berniukas. Žaidynių logotipas garsėja įspūdingu dėmesiu detalėms. Iš pirmo žvilgsnio, tai tik raudona ranka, laikanti spalvingus lapus. Pirštus suspaudžianti ranka simbolizuoja gestų kalbą, tačiau įdėmiau pažvelgus čia atrasite ir Turkijoje itin populiarią tulpę. Beje, ji panaši į liepsną, kuri taip pat neatsiejama nuo žaidynių. Spalvingi lapai išmarginti tradicinėmis žaidynių spalvomis. Tačiau gėlė transformuojami ir į paukšti. Tai – fazanas. Samsunas nuo 1969 metų vykdo programą, pagal kurią užaugino daugiau nei 100 tūkst. šių paukščių ir paleido juos į laisvę. Nuo to laiko fazanas tapo miesto simboliu.

XXIII kurčiųjų vasaros žaidynių deglas

Lietuva kurčiųjų olimpinėse žaidynėse

1924 metais pirmosiose žaidynėse dalyvavo vos 9 šalys – Prancūzija, Belgija, Didžioji Britanija, Vengrija, Italija, Latvija, Nyderlandai, Lenkija ir Rumunija. Lietuva šiose žaidynėse pirmą kartą dalyvavo 1993 metais Sofijoje. Tuomet lietuviai tenkinosi vienu sidabro medaliu, tačiau metams bėgant apetitas išaugo. Pastarosiose dvejose žaidynėse Taivane ir Sofijoje Lietuvos rinktinė iškovojo po 13 medalių. Lietuvos kurčiųjų sporto komiteto prezidentas Aleksas Jasiūnas tikisi, kad Samsune lietuviai iškovos nuo 7 iki 10-ies medalių. Daugiausia tradiciškai tikimasi iš vyrų ir moterų krepšinio rinktinių.

Lietuvos sportininkų laimėjimai Kurčiųjų žaidynėse

Lietuvos sportininkų skaičius dalyvavusių vasaros Kurčiųjų žaidynėse

Lietuvos sportininkų skaičius dalyvavusių žiemos Kurčiųjų žaidynėse

Lietuvos rinktinė Samsune (2017 m.)

Paplūdimio tinklinis – Birutė Aleknavičiūtė, Ingrida Milkintaitė
Badmintonas – Ignas Reznikas, Kazimieras Dauskurtas, Vaiva Žymantaitė, Tomas Dovydaits
Vyrų krepšinis – Arūnas Kubilius, Lukas Laurinaitis, Karolis Birieta, Andrej Zenevič, Martynas Vainius, Mantvydas Vaičiulis, Justinas Navlickas, Arvydas Bareikis, Lukas Gužauskas, Laurynas Sankauskas, Gediminas Žukas, Lukas Pečiulis, Robertas Puzinas
Stalo tenisas – Gintautas Juchna, Deividas Takinas, Kęstutis Žižiūnas, Viktoras Narkevičius
Graikų-romėnų imtynės – Mantas-Kazimieras Sinkevičius
Orientacinis sportas – Tomas Kuzminskis, Adrija Atgalainė, Gedvilė Diržiūtė, Judita Volungevičienė, Mantas Volungevičius, Sandra Lukošienė
Lengvoji atletika – Larisa Voroneckaja, Mindaugas Jurkša, Vytenis Ivaškevičius,
Moterų krepšinis – Jurgita Šegždaitė, Gražina Jočytė, Deimantė Naruševičiūtė, Agnė Žegytė, Justina Burbaitė-Mačiulienė Aušra Milašauskaitė Sonata Bareikienė Gabrielė Valaitytė Ramunė Eskertaitė, Domantė Šerelytė, Jurgita Navickaitė, Eliza Dobilaitė, Jurgita Jankutė-Meškinė

Varžybų tvarkaraštis

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „samsun olympics“
Oficiali žaidynių svetainė

Parengta pagal 15min.lt
Papildė Saulius Strazdas