Zvilgsnis i Rio

Geriausias ar prasčiausias visų laikų sporto renginys? Šią savaitę suskaičiavus šimtą dienų iki Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių, vis dar sunku atsakyti, kaip didžiąją sporto šventę surengs Brazilija.
Prieš porą metų vienas Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) narių pasirengimą Rio olimpinėms žaidynėms pavadino prasčiausiu, kiek gali prisiminti.
Daug ko įvyko nuo tada, o šiandien olimpinis laikrodis skaičiuoja 97 dienas, likusias iki XXXI olimpiados Rio de Žaneire.
Arenos ir stadionai, dėl kurių buvo nerimauta žinant brazilišką požiūrį viską daryti paskutinę minutę, parengtos jau 98 proc.
Olimpinis parkas Bara da Tižukos rajone atrodo puikiai, o Kopakabanos paplūdimys ir garsieji vaizdai, atsiveriantys nuo kalvos su Kristaus skulptūra, papuoštų bet kurią nuotrauką.
Tačiau naujienų agentūra AP primena, kad rūpesčių debesys vis dar kabo virš pirmųjų žaidynių Pietų Amerikos žemyne.
Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff turi atlaikyti apkaltos procesą ir tikriausiai bus pašalinta iš posto prieš žaidynių atidarymą, kuris vyks rugpjūčio 5-ąją.
205 mln. gyventojų turinti šalis išgyvena didžiausią ekonominį nuosmukį per pastaruosius dešimtmečius – nedarbas siekia 10 proc., o vyriausybę krečia 3 mlrd. dolerių vertės korupcijos skandalas, siejamas su valstybine naftos kompanija „Petrobras“.
Zikos virusas baugina sportininkus ir turistus. Bilietų pardavimas vyksta lėtokai, o užterštas vanduo buriavimo, irklavimo ir plaukimo atvirame vandenyje rungtyse gali sukelti pavojų 1600 atletų sveikatai.
Du žmonės žuvo praėjusią savaitę, kai stipri banga nuplovė dalį pakrantėje pastatytos naujos dviračių trasos, o tai sukėlė abejonių dėl konstrukcijų kokybės skubant pabaigti statybas.
Nuo 2013 metų dirbdami olimpiniuose objektuose žuvo vienuolika žmonių.
Likus kiek daugiau nei trims mėnesiams iki olimpinių žaidynių „Lietuvos rytas“ paklausė Lietuvoje rungtyniaujančio brazilo futbolininko ir šioje šalyje jau apsilankiusių lietuvių nuomonės apie tai, kaip vyks didžiausia kas ketverius metus rengiama sporto šventė.

Lucas Gaucho (Vilniaus „Žalgirio“ komandos futbolininkas): „Yra du skirtingi dalykai – olimpinės žaidynės ir mūsų valdžia.
Šiuo metu, atrodo, visi yra nusiteikę prieš valdžią ir norėtų nuversti D.Rousseff.
Taip, olimpinėms žaidynėms buvo išleista krūva pinigų, ir ne visi 100 procentų brazilų dėl to yra laimingi.
Bet olimpinės žaidynės, kaip ir 2014 metų pasaulio futbolo čempionatas, yra didis įvykis.
Mes visi norėsime parodyti geriausią Brazilijos įvaizdį. Politinės intrigos bus nustumtos į šalį ir žmonės džiaugsis nuostabiu reginiu.
Aš siūlau žmonėms keliauti ir džiaugtis Brazilija, nes tai išskirtinė šalis. Rio de Žaneiras – ypač žavus ir linksmas. Kai kas nerimauja dėl nusikalstamumo, bet esu įsitikinęs, kad Rio yra saugu, o per olimpines žaidynes bus labai smagu.
Gaila, kad negalėsiu būti Brazilijoje vasarą, nes su „Žalgiriu“ lauks varžybos Europoje. Bet stebėsiu olimpines žaidynes, ypač futbolo turnyrą, – Brazilijos futbolininkai dar niekada nėra laimėję olimpinio aukso – tikiuosi, tai pavyks žaidžiant namie.“

Ignas Navakauskas (Lietuvos baidarininkas, iškovojęs olimpinį kelialapį šaliai 200 m rungtyje): „Bet kuriuo atveju man šios olimpinės žaidynės būtų pačios geriausios, nes būtų pirmosios.
Kai praėjusiais metais lankėmės Rio de Žaneire, susidariau įspūdį, kad nėra tiek pavojų, kiek vaizduojama žiniasklaidoje.
Aš pats irkluodamas nemačiau nė vienos šiukšlės.
Buvome ten savaitę ir jautėmės saugiai – nebuvo baisu, kaip daug kas pasakojo. Maistas labai geras. Mieste daug naujų pastatų – viskas aukšto lygio.
Didelių trūkumų neįžvelgiau. Tiktai vienas dalykas užkliuvo – miesto centre esančioje užtvankoje, kur vyks irklavimo varžybos, buvo pažadėta įrengti papildomą pontoninę tribūną, kuri užstotų bangas, bet dėl taupymo šios minties atsisakyta.
Vis dėlto tikrai manau, kad žaidynės bus geros.“

Jonas Ruddas (plaukikės Rūtos Meilutytės treneris iš Didžiosios Britanijos): „Žiemą viešėjome Rio ir surengėme ten treniruočių stovyklą.
Buvo nuostabu. Mes lankėmės olimpiniame parke, keliavome į plaukimo baseiną, Rūta apžiūrėjo jį iš vidaus.
Plaukimo arena buvo pastatyta, bet pats baseinas nepripildytas vandens – tuo metu vyko paskutiniai įrengimo etapai. Vis dar buvo matyti konstrukcijų blokai, bet kartu buvo aišku, kad artėjama prie galutinio vaizdo.
Gavome informacijos, kuri pravers vasaros žaidynių metu: atstumų žinojimas, erdvių pajautimas, gyvenimo sąlygos. Matėme įspūdingų stadionų, bet man nepasirodė, kad miestas, jo gyventojai jau gyventų olimpine dvasia. O įžengus į olimpinį parką iškart pagavo išskirtinė atmosfera – jis įspūdingas.“

Edvinas Krungolcas (2008 m. olimpinis vicečempionas, šiuolaikinės penkiakovės varžybų teisėjas): „Sprendžiant iš to, ką pamačiau Rio de Žaneire per penkiakovės varžybas kovo mėnesį, tai tikrai nebus geriausios olimpinės žaidynės. Fechtavimosi salė turi daug trūkumų, jojimo stadione nėra tribūnų, o baseinas atrodo kaip vonia.
Miesto infrastruktūra irgi dar nėra parengta – žadėti greitkeliai tiesiami, bet jų statybų pabaiga atrodo miglota. Zikos virusas atrodo aktuali tema, tačiau vargu ar sportininkai apie ją galvoja. Pagrindinė bėda vis dėlto yra sporto objektų parengimas.
Žinant pietiečių žmonių požiūrį į darbą, jo kokybę ir greitį, gali kilti įvairiausių sunkumų.
Kita vertus, prieš kiekvienas olimpines žaidynes nuogąstaujama, bet dažniausiai susitvarkoma. Manau, kad ir Brazilijoje darbai greičiau pajudės paskutiniais mėnesiais ir viskas bus gerai.“

Kazys Steponavičius (Lietuvos olimpinio komiteto olimpinio sporto direkcijos vadovas): „Gerai, kad rugpjūčio mėnesį Rio de Žaneire orai primins lietuvišką liepą (vidutinė dienos temperatūra rugpjūtį Rio de Žaneire – 22 laipsniai šilumos. – Red.).
Olimpinis kaimelis – kompaktiškas, pagrindinės sporto arenos – arti, tik šiuolaikinės penkiakovės varžybos vyks atokiau. Tačiau transporto sistema turėtų veikti gerai.
Mūsų darbo grupė dusyk lankėsi Rio, susipažinome su organizatorių tarnybomis – visur dirba kompetentingi žmonės, be to, per žaidynes talkins gausus savanorių būrys.“

Linas Eidukevičius (buriavimo treneris): „Kai prieš metus lankiausi Brazilijoje, atrodė, kad daug kas ten stringa.
Dabar girdžiu, kad brazilai jau vykdo pažadus.
Vis dėlto manau, kad akvatorijos, kur vyks buriavimo varžybos, jie nesugebės išvalyti. Ji bus užteršta, jeigu užeis liūtys ir nuo miesto lūšnynų suplauks šiukšlės. Jų nemačiau, kai viešėjau Rio de Žaneire, bet kas ten žino, kaip bus per olimpines žaidynes.
Galbūt labiau neramu dėl Zikos viruso, nors sakoma, kad jis jau valdomas. Bet kuriuo atveju buriuotojai dėl to nesuka galvos.
Nemanau, kad brazilai surengs tokias geras olimpines žaidynes kaip 2008 metais Pekinas, nes nepranoks kinų finansiniu pajėgumu. Kinijos žvejybos laivai net surinkdavo jūrų dumblius iš buriavimo varžybų vietų, o Brazilija tokioms bėdoms spręsti išteklių neturės. Ten juk politinė krizė.“

Jolita Seredaitė (olimpinių žaidynių transliuotojos „Lietuvos ryto“ TV kūrybos direktorė): „Žaidynės bus sėkmingos vien dėl to, kad brazilai moka linksmintis.
Įsigiję bilietus į varžybas, jie nuo pat ryto joms ima ruoštis, kad šokiais ir dainomis surengtų tikrą šventę. Rio miesto energetika yra išskirtinė – ten visi atrodo atsipalaidavę ir linksmi.
Galbūt mums Europoje kils šiokių tokių nepatogumų dėl laiko juostų skirtumo, bet neįsivaizduoju, kas galėtų varžytis su Brazilija olimpine dvasia. Nuotaika ir atmosfera bus kosminė.
Žinoma, ir pačioje Brazilijoje yra paburbančių, bet susidariau įspūdį, kad beveik visi laukia žaidynių ir yra pasirengę surengti tikrą karnavalą.“

* * *

Olimpiniai lūkesčiai

Jei Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės vyktų dabar, daugiausia apdovanojimų, tarp jų ir aukso, turėtų laimėti JAV sportininkai. Amerikietis plaukikas Michaelas Phelpsas iškovotų dar 5 aukso medalius ir vieną bronzos, o savo rekordinį olimpinių trofėjų skaičių padidintų iki 28. Taip prognozuoja Simonas Gleave’as – olimpinius skaičius ketvirtus metus dėliojantis analitikas, dirbantis JAV sporto industrijos kompanijoje „Gracenote Sports“.
2012 metais dirbdamas ne tokiomis šiuolaikiškomis apskaitos sistemomis jis nuspėjo 16 iš 20 elitinių komandų pasirodymą Londone ir suklydo tik 4 medaliais.
S.Gleave’as atnaujins savo prognozes birželį, liepą ir rugpjūtį, prieš pat olimpinių žaidynių atidarymą rugpjūčio 5 dieną. Sporto analitikas mano, kad pokyčių bus, bet jie nebus esminiai.
S.Gleave’as pranašauja, kad JAV bus pirma bendrojoje rikiuotėje – laimės 42 aukso medalius, o iš viso 102 apdovanojimus. Jo nuomone, Kinija bus antra (31 aukso, iš viso 78). Šios šalys pasidalijo 1–2 vietomis ir 2012 m. žaidynėse Londone.
Po jų turėtų rikiuotis Rusija (22 aukso medaliai), Australija (18), Didžioji Britanija (17), Vokietija (15), Japonija (12), Pietų Korėja (12), Prancūzija (10) ir žaidynių šeimininkė Brazilija (9). Labiausiai S.Gleave’as abejoja dėl Rusijos, nes kai kuriuos šios šalies atletus krečia dopingo skandalai – nežinia, kiek jų galės startuoti Brazilijoje.
O kiek medalių žadama Lietuvai? „Gracenote Sports“ šiuo metu prognozuoja, kad Lietuvos sportininkai Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse iškovos 4 medalius.
Sporto analitikų nuomone, laimėti auksą daugiausia galimybių turi plaukikė Rūta Meilutytė ir šiuolaikinės penkiakovės atstovė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė.
Medaliai prognozuojami ir dvivietes valtis irkluojantiems mūsų šalies atletams: sidabras – Rolandui Maščinskui ir Sauliui Ritteriui, o bronza – Donatai Vištartaitei ir Mildai Valčiukaitei.