Tokijo 1964 m. olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija

1964 m. Tokijo olimpinės žaidynės buvo pirmosios žaidynės vykusios Azijoje.
Nors jau praėjo daugiau kaip 50 metų nuo šių olimpinių žaidynių, tačiau jų palikimą vis dar matomas ir juntamas, ir jis turi didelės įtakos Japonijai 2020 m. žaidynes rengiant antrą kartą.

Tokijo olimpinio stadiono vizija – 2020 m. olimpinėms žaidynėms

Tokijo olimpinis stadionas 1964 m.

„1964 m. Tokijo olimpinės žaidynės paliko neįkainuojamą palikimą, kuris vėliau puoselėtas dar pusę amžiaus ir mūsų galutinis tikslas 2020 m. yra pasiekti tą patį aplinkos, socialinį ir ekonominį palikimo lygį“ paaiškino Toshiro Muto 2020 CEO.
Tokijo išrinkimas 1964 m. rengti olimpines žaidynes įtakojo keletos stambių Japonijos miestų plėtros projektus, kuriais ir po olimpinių žaidynių pastaruosius 50 metų  naudojosi miestai, tai ir nauji greitkeliai, sporto objektai, viešbučiai, oro uostas ir geležinkelio linijos, ir turbūt labiausiai buvo pastebimas aukščiausių technologijų pritaikymas įrengiant greitąją traukinių liniją tarp Osakos ir Tokijo kuria kursavo „traukinys kulka“, šių naujovių panaudojimas parodė Japonijos pramonės ir technologijų jėgą.

Tokijo 1964 m. greitosios geležinkelio linijos atidarymo ceremonija

Tokijo greitasis traukinys

Nuo to laiko šiomis geležinkelio linijomis buvo pervežta daugiau nei 5,6 mlrd keleivių. Kiti ilgalaikiai projektai apėmė 22 naujų kelių, aštuonių autostradų ir dviejų metro linijų statybas.

Tokijas 1964 m.

Tokijas 1964 m.

Japonijos sportininkų sėkmė 1964 m. olimpinėse žaidynėse paskatino sporto klubų ir mokymo centrų steigimą, ir suvaidino svarbų vaidmenį visoje šalyje sporto plitimui. Sportas tapo prieinamas  didžiajai visuomenės daliai, nuo vaikų iki vyresnio amžiaus žmonių.

Tokijo 1964 m. olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija

Puiki miesto transporto infrastruktūra buvo esminis komponentas įtakojęs Tokiją kandidatuoti 2020 m. surengti olimpines žaidynes, taip pat planuojama panaudoti ir kai kuriuos objektus naudotus 1964 m., tarp kurių Yoyogi nacionalinė gimnazija, Nippon Budokan ir Tokijo Metropolitan gimnazijos.
Šie ir kiti objektai iš 1964 m. olimpinių žaidynių palikimo, kuriuose vyko daug sporto ir kultūrinių renginių per pastaruosius 50 metų. Pavyzdžiui Yoyogi nacionaliniame stadione vyko daugybė tarptautinių dailiojo čiuožimo konkursų, ledo ritulio, krepšinio ir gimnastikos varžybų, taip pat koncertų ir tarptautinių konferencijų.

Tokijo sporto objektai 1964 m.

1964 m. Toijo olimpinių žaidynių objektai

Tokijo 1964 m. olimpinės ugnies uždegimo ceremonija

***

1964 m. Tokijo olimpinės žaidynės pirmosios žaidynės vykusios Azijoje.
Olimpinio deglo nešėju pasirinktas Yoshinori Sakai gimęs 1945 rugpjūčio 6 dieną, tai atominės bombos sprogimo Hirosimoje data, taip prisimenant ir pagerbiant aukas ir kviečiant pasaulį gyventi taikiai.

Yoshinori Sakai uždega 1964 m. olimpinę ugnį Tokijo stadione

Olimpinėse žaidynėse dalyvavo 5151 (678 moterys, 4473 vyrai) atletai

Parengta pagal IOC / olympic.org