Rio 2016 m. parolimpiečių sutikimas / BFL nuotr.

Du aukso ir vienas sidabro medalis: Lietuvos parolimpinė rinktinė Rio de Žaneire pasirodė sėkmingiau už olimpiečius. Čempionais Brazilijoje tapo Lietuvos golbolininkai, o net du medalius – rutulio stūmimo ir disko metimo rungtyse į tėvynę parvežė Mindaugas Bilius.

Lietuvos parolimpiečiai Rio / nuotr. Rimantas Navickas

Tai geriausias Lietuvos parolimpinės rinktinės rezultatas nuo 1996-ųjų Atlantos parolimpiados, kai buvo iškovota net 11 apdovanojimų, iš jų trys aukso. Vėliau šalies parolimpiečių rezultatai būdavo kuklesni: Sidnėjuje iškovoti trys medaliais (du sidabro ir vienas bronzos), Atėnuose – septyni, tačiau tik vienas auksinis, iš Pekino sportininkai parvežė du bronzos apdovanojimus, o Londono olimpinėse žaidynėse apskritai niekam nepavyko užlipti ant prizininkų pakylos. Rio de Žaneiro parolimpiadoje Lietuvai iš viso atstovavo 13 sportininkų. 34-erių lengvaatletis M. Bilius rutulio stūmimo rungtyje buvo nepralenkiamas. Savo sėkmingiausiu penktuoju bandymu jis rutulį nustūmė 16,80 metro – šis rezultatas garantavo jam ne tik aukščiausią apdovanojimą, bet ir pasiektą naują Europos rekordą.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „parolimpiečiai“

Mindaugas Bilius Rio 2016 – laimėjus medalį

Kiti du geriausi lietuvio bandymai taip pat neturėjo konkurencijos. O pirmąjį savo apdovanojimą lengvaatletis pelnė jau pirmą parolimpiados dieną: disko metimo varžybose M. Bilius įrankį nusviedė 53,50 metro ir pasiekė savo asmeninį rekordą.

Mindaugas Bilius su Rio OŽ iškovotais medaliais

Tiesa, nuo laimėtojo, pasaulio rekordą pasiekusio uzbeko Khusniddino Norbekovo lietuvis atsiliko daugiau nei šešiais metrais. Bronzos medalį iškovojo kinas Dong Xia, pagrindinis M. Biliaus varžovas ir rutulio stūmimo rungtyje. Rio de Žaneiras pergalingas buvo ir Lietuvos aklųjų riedulio – golbolo rinktinei. Per visas žaidynes komanda išliko nepralaimėjusi: turnyro grupės etape ji įveikė Suomiją, JAV, Kiniją ir Turkiją, sudėtingai, po pratęsimo peržengė Kanados ketvirtfinalio barjerą, vėliau užtikrintai pusfinalyje nugalėjo švedus ir finale nepaliko vilčių JAV.

Auksinė Lietuvos golbolo rinktinė – 2016 m. Rio OŽ / foto R. Navicko

Auksinis pasiekimas – didžiausias Lietuvos golbolo rinktinės istorijoje. Iki tol ji dukart buvo patekusi į parolimpinių žaidynių finalą, tačiau abu kartus nugalėti nepavyko. Londono olimpiadoje rinktinė užėmė ketvirtą vietą. Lietuvis Genrikas Pavliukianecas tapo rezultatyviausiu Rio turnyro žaidėju. Iš viso jis pelnė 35 įvarčius. Lietuvos parolimpiečių pasiekimai Brazilijoje paskatino kalbas apie skaudžią nelygybę: parolimpinių žaidynių auksas pagal valstybės premijų dydį prilyginamas vos penktai vietai olimpinėse žaidynėse. O skirtumas tarp pirmų vietų – beveik dešimt kartų: už parolimpinį auksą valstybė skiria 17 tūkst. eurų, už analogišką pasiekimą olimpinėse žaidynėse – beveik 116 tūkst. eurų premiją. Vyriausybė pažadėjo dvigubai padidinti parolimpiečių premijas, jas išmokant per du kartus. Prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino premijas apskritai sulyginti. Ir nors paprastai manoma, kad konkurencija parolimpinėse žaidynėse mažesnė, taip yra anaiptol ne visais atvejais. Net keturi parolimpiečiai Rio 1500 metrų bėgimo rungties finale šią distanciją įveikė greičiau nei Rio olimpinių žaidynių čempionas amerikietis Matthew Centrowitzas.

Seimas suvienodino olimpinių ir parolimpinių čempionų pensijas

Seimas 2017 birželį priėmė pataisas, kuriomis suvienodino olimpinių ir parolimpinių čempionų pensijas. Ateityje parolimpiniai bei kurčiųjų žaidynių čempionai, kaip ir olimpiniai čempionai šiuo metu, galės gauti pirmojo laipsnio valstybės pensiją. Iki šiol parolimpiniai čempionai galėjo tikėtis antrojo laipsnio valstybinės pensijos. Numatyta, kad šios Valstybinių pensijų įstatymo pataisos įsigalios nuo 2018 metų sausio. Šiuo metu pirmojo laipsnio valstybinė pensija siekia 232 eurus, antrojo laipsnio – 116 eurų.

Parolimpiečių laimėjimai olimpinėse žaidynėse (statistika)

Olimpinės žaidynės Metai Kiek dalyvavo sportininkų Kelių sporto šakų varžybose dalyvauta Auksas Sidabras Bronza Iš viso
Seulao 1988 2 1 2 1 1 4
Barselonos 1992 4 1 4 3 7
Lilehamerio 1994 2 1
Atlantos 1996 9 2 3 2 6 11
Sidnėjaus 2000 17 4 2 1 3
Atėnų 2004 20 5 1 1 5 7
Pekino 2008 26 5 2 2
Londono 2012 11 3
Rio de Žaneiro 2016 13 5 2 1 3
Iš viso 104 8 13 16 12

Rio parolimpinėse žaidynėse Lietuva tarp visų šalių pagal iškovotų medalių kiekį užėmė 44 vietą (Latvija 45 v., Lenkija 10 v.)
Duomenys iš oficialaus parolimpinio komiteto leidinio „Rio sužibo auksu“

Parengta pagal veidas.lt / 15min.lt / kaunas.kasvyksta.lt / lrt.lt
Papildė Saulius Strazdas