Usaino Bolto įsiveržimas į lengvosios atletikos elitą

Usainas Boltas | Scanpix nuotr.

Prieš 2008 m. Pekino olimpiadą sporto sirgaliai apie U.Boltą žinojo nedaug. Tuomet 21-erių metų jamaikietis buvo iškovojęs keletą titulų jaunimo varžybose, bėgdamas 200 m, bet suaugusiųjų varžybose nebuvo nuveikęs nieko įsimintino. 2008 m. olimpiada tapo U.Bolto įsiveržimu į lengvosios atletikos elitą. Jamaikietis ne tik iškovojo tris aukso medalius, bet ir pagerino tris pasaulio rekordus: 100 m (9.69 sek.), 200 m (19.30) ir su komandos draugais 4×100 m estafetės bėgimų (37.10).

Michaelo Phelpso dominavimas baseine

Michaelas Phelpsas | Scanpix nuotr.

2008 m. Pekino olimpiadoje ryškiai žibėjo ir plaukiko M.Phelpso žvaigždė. Tuomet 23-ejų metų atletas buvo įgijęs geriausią sportinę formą karjeroje ir padarė tai, kas nėra pavykę niekam kitam per istoriją – vienoje olimpiadoje iškovojo net 8 aukso medalius. Dar įspūdingiau tai, kad net 7 aukso medalius M.Phelpsas iškovojo pagerindamas atitinkamų rungčių pasaulio rekordus. Tik 100 m plaukimą peteliške amerikietis laimėjo nepagerindamas pasaulio rekordo. M.Phelpsas iki Rio olimpinių žaidynių per karjerą iškovojo 22 olimpinius medalius.

Bobo Beamono šuolis, pagerinęs pasaulio rekordą

Bobas Beamonas | Scanpix nuotr.

Pasaulio rekordai lengvojoje atletikoje įprastai gerinami keliomis šimtosiomis sekundės dalimis ar keletu centimetrų, tačiau B.Beamonas 1968 m. Meksiko olimpiadoje ankstesnį pasaulio šuolių į tolį rekordą pagerino net 55 cm. Amerikietis „nuskriejo“ net 8,90 m ir šokiravo pasaulį. Neįtikėtina, bet praėjus 48 metams B.Beamono šuolis visų laikų reitinge lieka net antroje vietoje. Toliau 1991 m. nušoko tik amerikietis Mike‘as Powellas (8,95 m).

Geriausios visų laikų krepšinio komandos pasirodymas olimpiadoje

JAV „Svajonių komanda“ | Scanpix nuotr.

1992 m. Barselonos olimpiadoje NBA pagaliau leido žaisti geriausiems šios lygos krepšininkams. Tuo pasinaudoję amerikiečiai surinko tokią „Svajonių komandą“, kuri iki šiol vadinama geriausia ekipa krepšinio istorijoje. Į Barseloną atvyko Michaelas Jordanas, Larry Birdas, Magicas Johnsonas, Charlesas Barkley, Karlas Malone‘as, Davidas Robinsonas, Patrickas Ewingas, Scottie Pippenas, Clyde‘as Drexleris, Johnas Stocktonas, Chrisas Mullinas – visi jie įtraukti į krepšinio Šlovės muziejų. Vienintelis Christianas Laettneris tokios garbės, kaip atskiras krepšininkas, dar nesulaukė. Ši rinktinė olimpiadoje „šlavė“ visas varžoves iš kelio ir daugiausiai „vargo“ turėjo su kroatais, kuriuos kovoje dėl aukso nugalėjo 32 taškų skirtumu – 117:85.

Tobulas Nadios Comaneci pasirodymas

Nadia Comaneci | Scanpix nuotr.

Rumunijos gimnastė N.Comaneci 1976 m. Monrealio olimpiadoje tapo pirmąja istorijoje, kurios pasirodymas buvo įvertintas tobulai – 10 balų. Tokį įvertinimą rumunė šioje olimpiadoje gavo net septynis kartus. iš jų – keturis sykius pratimuose ant įvairiaaukščių lygiagrečių ir tris – pratimuose ant buomo. Beje, prieš 1976 m. švieslentę olimpiadai kūrusi „Omega SA“ kompanija paklausė organizatorių, ar joje reikės rodyti keturženklius skaičius. Šie jiems atsakė, kad toks rezultatas neįmanomas, todėl N.Comaneci įvertinimas buvo atvaizduotas kaip 1 balas.

Keturi Jesse Owenso aukso medaliai Adolfo Hitlerio akivaizdoje

Jesse Owensas | Scanpix nuotr.

J.Owenso pasirodymas 1936 m. Berlyno olimpiadoje įėjo tiek į sporto, tiek į politikos istoriją. Juodaodis amerikietis Vokietijoje iškovojo keturis aukso medalius, laimėdamas 100 m ir 200 m bėgimus, šuolius į tolį bei estafetę 4×100 m. J.Owensas tokiu pasirodymu sudaužė į šipulius A.Hitlerio norą parodyti pasauliui, jog arijų rasė yra viršesnė už visas kitas.

Penktas aukso medalis penktose olimpinėse žaidynėse

Stevenas Redgrave’as (dešinėje) | Scanpix nuotr.

Didžiosios Britanijos irkluotojas Stevenas Redgrave‘as įėjo į vasaros olimpinių žaidynių istoriją. Dar 1984 m. Los Andžele aukso medalį iškovojęs sportininkas vėliau olimpiniu čempionu tapo ir 1988 m. Seule, 1992 m. Barselonoje, 1996 m. Atlantoje ir 2000 m. Sidnėjuje. Paskutiniais karjeros metais brito nesustabdė net ir traumos bei cukrinis diabetas. Beje, paskutinį aukso medalį 2000 m. Sidnėjuje S.Redgrave‘as keturvietėje iškovojo po dramatiško finišo, kai vos 0.38 sek. aplenkė Italijos įgulą.

Maratonas basomis – neįtikėtina etiopo pergalė

Abebe Bikila | Scanpix nuotr.

Prieš 1960 m. Romos olimpiadą etiopas Abebe Bikila į rinktinės sudėtį buvo įtrauktas pačią paskutinę akimirką, pakeisdamas susirgusį Wamį Biratu. Šią olimpiadą rėmusi „Adidas“ kompanija buvo išdalinusi beveik visus sportbačius, o likę A.Bikilai visiškai netiko. Likus dvejoms valandoms iki maratono starto A.Bikila ryžosi avantiūrai – bėgti 42,195 km distanciją basomis. Vieną varžovą po kito lenkęs etiopas įpusėjus distancijai pavijo pagrindinį savo konkurentą marokietį Rhadį ben Abdesselamą, kuris pasirinko kitą starto numerį, nei manė A.Bikila, todėl etiopas savo pagrindinio varžovo net nepažino. Likus 500 m iki finišo A.Bikila surengė spurtą, atitrūko nuo marokiečio ir tapo čempionu. Beje, auksą etiopas iškovojo ir po ketverių metų Tokijuje.