Scottie Pippenas, Michaelas Jordanas ir Clyde’as Drexleris | Scanpix nuotr.

Pristatome devyniolika neįtikėtinų faktų iš vasaros olimpinių žaidynių istorijos.

1. Pirmasis sportininkas, įkliuvęs dėl draudžiamų medžiagų vartojimo, buvo švedas Hansas-Gunnaras Liljenwallis. Šiuolaikinės penkiakovės atstovas prieš varžybas prisigėrė alaus ir buvo diskvalifikuotas.

Spyridonas Louisas

2. Pirmosiose moderniose olimpinėse žaidynėse 1896 m. Atėnuose maratono bėgimą laimėjo Spyridonas Louisas. Kalbama, kad distancijos viduryje S. Louisas nuėjo į užeigą, atsigėrė vyno, alaus ir dar suvalgė raudonai nudažytą kietai virtą kiaušinį.

Oscaras Swahnas

3. Oscaras Swahnas yra vyriausias visų laikų olimpiados prizininkas. Jis 1920 m. olimpinėse žaidynėse, būdamas 72-ejų metų, iškovojo sidabrą šaudymo varžybose.

4. Olimpinio deglo idėja priskiriama graikams, o moderniose olimpinėse žaidynėse ją pirmasis prisiminė Adolfas Hitleris, taip norėjęs sukurti Trečiojo reicho šalininkų šventę. Beje, 1936 m. olimpiadoje išpopuliarėjo ir olimpiniai žiedai. Nors juos 1913 m. sukūrė Pierre‘as de Coubertinas, režisierė Leni Riefenstahl Graikijoje ant akmeninio altoriaus įrėžė olimpinius žiedus, taip sukurdama mitą, kad tai yra senovės graikų idėja.

5. Senovės Graikijoje olimpinės žaidynės tęsėsi beveik 1200 metų. Jei moderniosios olimpinės žaidynės tęstusi tiek pat, kiek senovės olimpinės žaidynės, tai jos turėtų vykti iki 3096 metų.

6. 1908 m. olimpiada turėjo vykti Romoje, bet dėl Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimo ją teko perkelti į Londoną.

7. Nuo 1896 m. iki 1932 m. trumpiausios olimpinės žaidynės tęsėsi 79 dienas. Rio de Žaneire 2016 m. varžybos vyks kiek ilgiau nei dvi savaites.

Thomas Fahrner

8. 1984 m. Los Andželo olimpiadoje neįtikėtinas rezultatas užfiksuotas plaukimo varžybose. Thomasas Fahrneris nepateko į 400 m plaukimo laisvuoju stiliumi A finalą. Nepaisant to, jis sugebėjo pagerinti olimpinį rekordą. B finale, kuriame buvo kovojama dėl 9-16 vietų bendroje įskaitoje, T. Fahrneris finišavo per 3 min. 50.91 sek. Neįtikėtina, bet Vakarų Vokietijos sportininkas buvo greitesnis nei amerikietis George‘as DiCarlo (3:51.23), kuris laimėjo aukso medalį. T. Fahrneris vėliau prisipažino, kad atrankoje nepersistengė ir tai jam kainavo olimpinio čempiono titulą.

Robertas LeGendre‘as

9. Amerikietis Robertas LeGendre‘as 1924 m. olimpiadoje pagerino pasaulio šuolio į tolį rekordą, bet iškovojo tik bronzą. Taip nutiko todėl, kad amerikietis dalyvavo penkiakovės varžybose.

10. Pamirškite JAV „Svajonių“ komandą su Michaelu Jordanu, Larry Birdu ir Magicu Johnsonu. Labiausiai olimpiniame krepšinio turnyre dominavo 1956 m. JAV vyrų krepšinio rinktinė. Billo Russello ir K.C.Joneso vedama rinktinė varžoves triuškino beprotiškais skirtumais. Pavyzdžiui, pusfinalį prieš Urugvajų tuometinė JAV rinktinė laimėjo 101:38.

1992 metų JAV „Svajonių komanda“ | Scanpix nuotr.

11. JAV „Svajonių“ komanda niekada neprašė minutės pertraukėlės.

12. Olimpiadoje dėl dopingo vartojimo buvo pagauti ne tik žmonės. Taisykles pažeidė ir du žirgai.

13. Dėl griežtų Australijoje galiojančių taisyklių 1956 m. olimpiados žirgų sporto rungtys vyko Stokholme.

14. Ilgiausios lenktynės olimpiados istorijoje vyko 1912 m. Stokholme. Tuomet 320 km dviračių lenktynes laimėjęs pietų afrikietis Okey Lewisas distancijoje užtruko 10 valandų 42 minutes 39 sekundes.

Olimpinis aukso medalis | Scanpix nuotr.

15. Olimpiniai aukso medaliai nėra pagaminti iš tikro aukso. Jei jie būtų auksiniai, tuomet jų vertė siektų apie 20 tūkst. JAV dolerių.

16. 1900 m. Paryžiaus olimpiadoje medaliai apskritai nebuvo dalinami. Prizininkams atitekdavo taurės ar kitokio tipo trofėjai.

17. Kiekvienos pasaulio valstybės vėliavoje yra bent viena spalva, esanti olimpinėje vėliavoje.

18. Anksčiau olimpinėse žaidynėse dėl medalių „kovodavo“ ir menininkai. Olimpiniai medaliai būdavo teikiami rašytojams, dailininkams, skulptoriams ir muzikantams.

19. Kai legendinė gimnastė Nadia Comaneci pirmoji istorijoje pelnė maksimalų – 10 balų – įvertinimą švieslentė Monrealyje nebuvo pritaikyta tai parodyti, todėl prie sportininkės numerio užsidegė 1 balo įvertinimas.

Nadia Comaneci